29 października br. w elbląskim Hotelu Młyn odbyło się zakończenie i wręczenie pucharów za osiągnięcia żeglarskie w Grand Prix Zalewu Wiślanego oraz rozgrywanych od sześciu już lat, na liczącej sobie 600 mil morskich trasie Sopot – Visby – Sopot (dookoła Gotlandii), zmagań o dźwięcznej nazwie SailBook Cup.

cspi8382

Trzeba powiedzieć, że spotkanie to przebiegało w ciepłej i serdecznej atmosferze, podsycanej wybuchami radości i oklasków na sam dźwięk nazwiska, wywoływanego co jakiś czas Jacka Zielińskiego. Jacka – komandora regat Sailbook Cup (po raz szósty od roku 2011, lecz jako kontynuacja organizowanych przez Jacht Klub Polski od roku 1934 – poczytaj tu – kliknij), ale także człowieka, który 20. października br. zdołał się uratować po pożarze i stracie jachtu „Sunrise” (zajrzyj tu – kliknij) – po spędzeniu kilku godzin na tratwie, w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Nie zabrakło też akcentu bardzo smutnego – minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w wieku 33 lat, 17. października br. elbląskiego żeglarza Łukasza Politańskiego.

Regaty odbywały się pod patronatem Marszałków Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Pomorskiego Mieczysława Struka. Wśród obecnych na wręczeniu nagród znaleźli się m.in. Dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, Dyrektor Departamentu Turystyki tego Urzędu Marta Chełkowska, Marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz Senator RP Jerzy Wcisła i Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Grażyna Teresa Kluge.

cspi8463_pop
Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin – powitał wszystkich, a także podziękował wszystkim zaangażowanym w promocję i rozwój żeglarstwa w rejonie Zalewu Wiślanego

Bardzo pozytywnie o dobrosąsiedzkich relacjach wypowiadał się doradca gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej Aleksey Klyuneev. Mówił m.in. o czerpaniu wzorców do naśladowania po uważnych obserwacjach rozwoju żeglarstwa i marin w Polsce.

cspi8473
Jak powiedział: „Wczoraj wróciłem z obchodów 25-lecia Związku Miast i Gmin Morskich i w rodzinie tych miast nie ma żadnego zawahania, aby również Elbląg do niej zaliczać. Jesteśmy tam dobrze postrzegani, mamy duży wkład w działalność tej grupy miast portowych – myślę, że trzeba nauczyć się już tego, że jesteśmy miastem i gminą morską! Dzisiaj świętujemy IX Grand Prix Zalewu Wiślanego po raz drugi w Elblągu i finał SailBook Cup, jesteśmy tak samo ważni i na Zalewie, i na morzu (…) – chcę widzieć tę rodzinę żeglarską coraz pełniejszą, a Zalew Wiślany coraz bardziej tożsamy ze środowiskiem wodnym.”

Chwilę później odbyło się wręczenie nagród za osiągnięcia regatowe na Zalewie Wiślanym.

cspi8496

cspi8513W Grand Prix Zalewu Wiślanego najlepszym okazał się Tomasz Makowski, drugie miejsce zajął Siergiej Zhadobko, a trzecie Stefan Politański.

Zaraz po krótkiej przerwie przystąpiono do wręczania nagród za Długodystansowe Regaty Morskie VI edycji SailBook  Cup 2016 – rekordowe regaty, w których uczestniczyło prawie 200. żeglarzy na 39. jachtach (zajrzyj tu – kliknij). Zanim jednak rozpoczęto, specjalne podziękowanie za organizowanie i popularyzację regat, złożył Jackowi Zielińskiemu Starosta Nowodworski Zbigniew Ptak.

Przed zawodnikami uhonorowano instytucje, firmy i ludzi, którzy wspierali tegoroczną edycję regat. Razem z Jackiem Zielińskim podziękowania składał reprezentujący współorganizatora regat – Prezes Maristo Sp. z o.o. Ryszard Drzymalski (znany nam też z uczestnictwa w wielu regatach na jachcie „Konsal 2”).

cspi8567

Symboliczny jacht (albo jachcik), nazwany „Perła 2” przypadł w udziale Bartkowi Czarcińskiemu, który na swoim jachcie „Perła” podejmował próbę opłynięcia naszego globu, lecz niestety nie miał szczęścia – jego jacht zatonął po przewróceniu się wskutek sztormu na Oceanie Indyjskim, zaraz po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei – 4. października br. Jak określono ma to być „kamień węgielny” nowej jednostki – aby przypadkiem nie stracił swojego zapału.

I posypała się reszta nagród, począwszy od klasy Open 1 i trzeciego w niej miejsca dla załogi jachtu „Fujimo”, zawsze uśmiechniętego Mariusza Kowalskiego. Za drugie miejsce jachtu „Scamp” Macieja Gniatowskiego oraz pierwsze dla jachtu „AdrenaSea” Jana Kozarzewskiego. Dalej nagradzano w klasie Open 2 – 3 miejsce jacht „Lorania” z kapitanem Adrianem Zadrożnym, drugie – „Fidoo” Marcin Wroński oraz pierwsze „True Delphia” Andrzeja Koytko. W klasie ORC 1 – trzecie miejsce „Fourwinds” Jacka Krupskiego, drugie „Quick Liveber” Jacka Zielińskiego oraz pierwsze „Dexxter” Witolda Nabożnego. W klasie ORC 2 3. miejsce „Mini 650” Michała Weselaka, 2. – „Czarodziejka” Tomasza Konnaka i 1. – „Atlantic Puffin” Szymona Kuczyńskiego. Dalej w KWR 1 – trzeci „Oddysei” Krzysztofa Matyjaszczyka, drugi „Mur Mur” Aleksandra Gorlacha oraz pierwszy – „Polled 2” Jacka Chabowskiego. W KWR 2 – trzecie miejsce „Rioja” Łukasza Stawskiego, drugie – „Mikka” Piotra Lesz oraz pierwsze – „Apollo Sails 2 Easy” Tomasza Makowskiego.

cspi8682

Następnym punktem programu było wręczenie pucharów w klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo w klasie Open i niecodzienny puchar przypadł załodze jachtu „AdrenaSea” Jana Kozarzewskiego.

Zwycięstwo w klasie ORC – specjalny puchar Senatora Jerzego Wcisły trafił do rąk Szymona Kuczyńskiego („Atlantic Puffin”).

cspi8825

Trofeum główne – Srebrny Dzbanek – trafiło do załogi „Apollo Sails 2 Easy” Tomasza Makowskiego. Tym samym Tomasz Makowski triumfował w obu tego dnia przeprowadzonych finałach regat, a najwyższe wyróżnienia pozostały w Elblągu.

cspi8844

Na zakończenie tegorocznej Gali, z użyciem Srebrnego Dzbanka właśnie, dokonano rozlosowania (rękoma najmłodszych uczestników) nagród dodatkowych, ufundowanych przez sponsorów regat. A potem? A potem wszyscy dalej świetnie się bawili :)

cspi8868

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

A rok wcześniej? – zajrzyj tu – kliknij

 

 

Previous

Orzeł Pomorski 2016

Next

Sprawa prokuratorska w gdyńskiej Naucie

Zobacz również