W sobotę, 1 października, po miesięcznej nieobecności „Horyzont II”, dowodzony przez kpt. ż. w. Mariana Grzecha, kończy XXXVIII podróż na Spitsbergen. Statek Akademii Morskiej w Gdyni, od momentu podniesienia bandery w 2000 roku, regularnie utrzymuje komunikację z Polską Stacją Polarną PAN w Hornsundzie. Przewozi zaopatrzenie, sprzęt badawczy, kolejne zmiany polarników, równocześnie w każdym rejsie do Arktyki grupy studentów odbywają praktyki morskie. Statek bierze także udział w międzynarodowych arktycznych projektach badawczych, Akademia Morska jest członkiem Konsorcjum Polarnego.

W drugiej tegorocznej podróży do Arktyki, „Horyzont II” uczestniczył w warsztatach naukowych – międzynarodowa ekipa badaczy polarnych, odbyła na jego pokładzie podróż studialną wzdłuż wybrzeży wyspy, na trasie Longyearbyen – Ny-Alesund – Hornsund.

W drodze powrotnej z pokładu m/s „Horyzont II” dokonano zatopienia na Morza Grenlandzkim, w rejonie śródoceanicznego podmorskiego grzbietu (tzw. Grzbietu Kniepowicza), sześciu oceanicznych stacji sejsmicznych (Ocean Bottom Seismometer). To element prowadzonego przez Instytut Geofizyki PAN projektu modelowania i interpretacji danych pomiarowych w celu rozpoznania budowy skorupy i górnego płaszcza Ziemi.

W podróży, obok polarników, uczestniczyło w ramach programowej  praktyki morskiej, dwudziestu studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni.

Aleksander Gosk, Dział Armatorski AMG

Zdjęcie: Tomasz Maracewicz

Previous

Zmarł Henryk Mąka

Next

„Burza w porcie” w Galerii Morskiej

Zobacz również