Podpisanie Pomorskiego Kodeksu Wartości przez znamienitych uczestników IX Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, jaki 23 kwietnia 2016 roku odbył się na Politechnice Gdańskiej, jest dowodem na nasze pomorskie dążenia do lepszego życia poprzez szacunek i współpracę.

Kodeks zawiera siedem postulatów. Wymieńmy je: 1. Wzajemny szacunek i respektowanie godności ludzkiej, 2. Umiłowanie wolności i postawa obywatelska, 3. Otwarcie na świat i tolerancja, 4. Duch przedsiębiorczości i optymizm życiowy, 5. Zaufanie, lojalność i współpraca, 6. Solidarność międzyludzka, 7. Poszanowanie przyrody i związek z morzem.

Fot. Włodzimierz Amerski 121

Jako jedna z około 600 uczestników kongresu, kodeks podpisała m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, prywatnie mama dwojga dzieci – ośmioletniej Marysi i sześcioletniego Piotrusia.
Podpisy na kodeksie jako pierwsi złożyli zaproszeni na kongres prelegenci. Wcześniej jednak uczestniczyli oni w publicznej debacie na temat tego, czy trzeba mieć życiowe pasje, aby tworzyć wspólnotę obywatelską i aby zmieniać świat na lepsze?

Fot. Włodzimierz Amerski 030

Jako pierwszy głos zabrał gość specjalny kongresu Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, który omówił kierunki modelu rozwoju Polski (piszemy o tym oddzielnie), stwierdzając również, że bardzo istotną dla państwa jest rozmowa. Bo umiejętność porozumienia się jest jedną z cech społeczeństw, które odniosły sukces gospodarczo-społeczny.

Fot. Włodzimierz Amerski 056

Następnie w dość swobodny sposób wypowiedział się Aleksander Doba, polski podróżnik, który jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk. Na swoim przykładzie przekonywał zebranych, że można wyzwolić w sobie pasję i zmienić swoje życie na lepsze. Powiedział o trzech stopniach drogi dojścia do sukcesu. Nawet najbardziej nieprawdopodobne swoje marzenia powinniśmy zamienić w ambitne plany, następnie solidnie się przygotować do ich realizacji, po czym intensywnie wdrażać je w życie. I to bez szukania wymówek przy różnych drobnych porażkach.
Zdobywca Atlantyku pokrótce opowiedział też o swoich kajakowych podróżach oraz zapowiedział kolejną z nich. Otóż już 29 maja 2016 roku wyruszy kajakiem z Ameryki Północnej i zamierza dopłynąć do Europy. Konkretnie przez trzy miesiące planuje pokonać odcinek prawie 6 tys. km z Nowego Jorku do Lizbony w Portugalii.

Fot. Włodzimierz Amerski 062Ambasador RP w Portugalii prof. Bronisław Misztal odczytał długawy referat na temat rozwoju wspólnot lokalnych i drogi jaką podąża Europa. Przytoczył pięć hipotez jakie się nie potwierdziły, a dotyczyły społeczeństw, gospodarki i polityki w 46 państwach europejskich. Retorycznie zapytał, czy w obecnej złożonej sytuacji Europa jest w stanie pójść na kompromis?

Fot. Włodzimierz Amerski 115Prezes Zarządu Remontowa Holding SA, Piotr Soyka (na zdjęciu pośrodku w rozmowie z Markiem Grzybowskim z Akademii Morskiej Gdynia), na przykładzie swej stoczni wybudowanej już w 1908 roku, udowadniał, że właśnie z pasji stale się ona rozwija i modernizuje. Ale to dzięki zgranemu zespołowi ludzi w ostatnim ćwierćwieczu nastąpiła największa jej konsolidacja. Głównym jej celem jest stworzenie firmy o światowej marce, remontującej i budującej ekologiczne jednostki pływające. Obecnie jest właśnie projektowany wraz z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej statek o nowym, unikatowym napędzie.

Fot. Włodzimierz Amerski 079Żeglarski mistrz olimpijski i świata Mateusz Kusznierewicz, właśnie z pasji do żeglarstwa sześć lat temu został inicjatorem programu edukacji morskiej w Gdańsku. Praktyczne przeszkolenie na jachtach objęło już około 20 tys. gdańskich gimnazjalistów.

Fot. Włodzimierz Amerski 087

Kurator sztuki Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Paszylka-Glaza stwierdziła, że w kulturze i sztuce kumulują się trzy istotne wartości: dobro, prawda i piękno. One mają oczyszczające właściwości. My mamy czym się w świecie pochwalić i nadal powinniśmy być dobrym społeczeństwem dbającym o naszą kulturę.

Fot. Włodzimierz Amerski 094Socjolog i historyk Instytutu Kaszubskiego Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, nawoływał do tego, abyśmy nauczyli się zainwestować w siebie. Musimy być otwarci na innych, autokrytyczni, ludźmi z poczuciem humoru. To warunkuje silną wspólnotę lokalnych społeczności. Wedle mówcy, obywatel nie może być leniwy. Musi go  obowiązywać solidny etos pracy. I to pracy wykonywanej z pasją. Przytoczył też słowa księdza katolickiego, działacza kaszubskiego, etnografa i pisarza Bernarda Sychty, że Kaszuby nie należą do Polski, ale są polskie.

Fot. Włodzimierz Amerski 104Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zachęcił Pomorzan do permanentnej aktywności społecznej, ale z poszanowaniem ładu publicznego. – Ten nasz cudowny geograficznie region kochamy i chcemy w nim żyć jak najlepiej – powiedział Struk.

Fot. Włodzimierz Amerski 131Po przerwie odbyło się aż siedem sesji tematycznych: 1. „Jaka tożsamość i marka Pomorza?”, 2. „Jak rozpoznawać talenty i rozwijać pasję naszych dzieci?, 3. „Gospodarka morska – nasza specjalizacja. Jak wykorzystać jej potencjał?”, 4. „Rozwój rodzimych przedsiębiorstw – czas na nowe otwarcie w polityce państwa”, 5. „Cyfrowe Pomorze – jakich kompetencji potrzebujemy?”, 6. „Sportowa pasja – jak budować na niej wspólnotę?”, 7. „Migracje – co oznaczają dla Europy i Pomorza?”.

Fot. Włodzimierz Amerski 169Obrady zakończyła sesja plenarna pt. „Jaki język do budowania wspólnoty Polaków?”. Jej prowadzącym, tak jak i całego kongresu, był Marcin Nowicki, a wzięli w niej udział prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca Uniwersytet Warszawski oraz dr Andrzej Grajewski, politolog, dziennikarz „Gość Niedzielny”. Obaj rozmówcy mimo poruszenia kilku spornych kwestii dotyczących naszego kraju, zachowali spokój i podali sobie dłonie na pożegnanie.

Fot. Włodzimierz Amerski 189Docenił to główny inicjator kongresów dr Jan Szomburg, Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który po pożegnaniu spieszącego się na kolejną prelekcją podróżnika Doby (zdjęcie powyżej), zapowiedział że w jubileuszowym dziesiątym kongresie będzie prowadzona przez internet relacja na żywo. Ponadto celem zapewnienia większej frekwencji, jak i z wagi poruszanych zagadnień, zostanie chyba zmniejszona ilość sesji tematycznych.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Previous

Okręty SNMG 1 w Gdyni

Next

Przyjęto nową zintegrowaną politykę UE dotyczącą Arktyki

Zobacz również