W Stoczni Remontowej Nauta oraz jednostce wojskowej Formoza przebywali z wizytą członkowie Komisji Obrony Narodowej. Podczas odwiedzin w Naucie posłowie przeszli się po terenie stoczni zapoznając się z jej infrastrukturą i rozmawiając z przedstawicielami zarządu stoczni.

CSPI3236

Problemy poszczególnych przedsiębiorstw związanych z obronnością najlepiej można poznać podczas takich właśnie wizyt – mówił Wojciech Skurkiewicz Poseł na Sejm RP (na zdjęciu poniżej pierwszy z lewej),

CSPI3293Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej i Przewodniczący Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Przemysłu Obronnego, członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. – Odwiedziliśmy przedsiębiorstwa związane z produkcją broni, między innymi zakłady w Radomiu, teraz przyszła kolej na polskie wybrzeże.

CSPI3304
Prezes Zarządu Stoczni Remontowej NAUTA S. A. Sławomir Latos

Przedstawiciele Stoczni podkreślali jej zaangażowanie w działalność związaną z przemysłem zbrojeniowym, praktycznie od początku jej istnienia, mówili o realizowanych obecnie remontach okrętów (między innymi ORP Piorun i ORP Pułaski) i projektach, w których mają nadzieję uczestniczyć w przyszłości.

CSPI3283
W stoczni remontowany jest właśnie ORP Pułaski
CSPI3314
Na temat okrętu, przeprowadzanego na nim zakresu remontu, gdzie działają oprócz gdyńskich stoczniowców również specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, mówił Zastępca Dowódcy Dywizjonu Okrętów Wojennych kmdr por. Piotr Nieć – znający okręt bardzo dokładnie, gdyż w latach 2007-2014 pełnił na nim dowództwo. Podkreślał, że większość systemów bojowych jest dzisiaj wymieniana na nowe, niemniej sama obecność w stoczni od kilku miesięcy – nie zagwarantuje jego natychmiastowej sprawności bojowej po jej opuszczeniu. Mówił jak ważną rolę odegra „zgranie” załogi poprzez ćwiczenia w morzu po remoncie, aby mógł do faktycznej sprawności bojowej powrócić. Jak powiedział sprawność, jaką fregata powinna posiadać zostanie osiągnięta pod koniec bieżącego roku
CSPI3340
Szef Zarządu Morskiego – Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej, kontradmirał Jarosław Ziemiański. Podkreślał bardzo dobre, uznane w świecie wyszkolenie polskich marynarzy, chwalił sprawność naszych fregat w zwalczaniu okrętów podwodnych

Wojciech Skurkiewicz podkreślił też, że budżet na kontrakty związane z przemysłem wojskowym i modernizację polskiej armii jest duży, wspomniał także, że jego zdaniem Stocznia Marynarki Wojennej, którą obecnie zarządza jeszcze syndyk, już wkrótce powinna stać się kolejnym z członków Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Podczas wizyty w Naucie odbywały się również ćwiczenia komandosów z Formozy.

CSPI3378
Ze względów bezpieczeństwa, żołnierze takich formacji, jak Formoza zawsze chronią swój wizerunek – znaczy „rozmaz” konieczny… :)

Tekst: www.gospodarkamorska.pl

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Deklaracja Gdyńska w sprawie „Rozwoju polityki Unii Europejskiej na rzecz rewitalizacji miast portowych"

Next

MJR wraca do kraju

Zobacz również