„Bitwy morskie w filatelistyce i malarstwie” – album o takim tytule promowano 14 czerwca br. na „Darze Pomorza”. Jak powiedział w laudacji prezes Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” kpt. ż. w. Stefan Krella autor albumu kpt. ż. w. Mirosław Proskurnicki, mimo że był jednym z najbardziej zapracowanych i zaangażowanych kapitanów PLO i Chipolbroku, pełniącym wiele odpowiedzialnych funkcji również na lądzie, zwłaszcza związanych z wdrażaniem kontenerowego systemu transportowego w naszej żegludze, znajdował jeszcze czas na swoją ogromną pasję, jaką była filatelistyka.

CSPI5416

Pasja ta pozwoliła mu zresztą doskonale odreagowywać różnego rodzaju stresy, których w jego bardzo intensywnym życiu zawodowym nie brakowało. O tym, że był to dobry lek, świadczy jego doskonała kondycja. Mimo swych 81 lat ciągle jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, a także przewodniczącym Komisji Morskiej Platformy Obywatelskiej w Gdyni.

CSPI5423
Książka zaskakuje wielkim bogactwem pokazanego w niej materiału – wszyscy miłośnicy morza i dzieł o nim powinni mieć ją w swoich zbiorach. Jak powiedział jej autor – praca i opracowanie trzech dzieł zajęło ostatnich 15 lat … :)

Więcej o swojej kolekcjonerskiej pasji, ukierunkowanej na znaczki z różnych krajów świata związane z historią światowej żeglugi, mówił autor albumu. Powiedział też, że przygotował już do wydania dwa następne albumy kontynuujące tę tematykę. Jednym będzie drugi tom „Bitew Morskich” począwszy od I wojny światowej a skończywszy na wojnie w Zatoce Perskiej. Drugi dotyczyć będzie natomiast historii światowej żeglugi pasażerskiej, ze szczególnym uwzględnieniem procesów emigracyjnych jako głównej siły napędowej, decydującej o jej rozwoju.

CSPI5429

O wyjątkowej pozycji prezentowanego albumu na rynku wydawniczym mówił też jego wydawca Jerzy Drzemczewski – właściciel wydawnictwa Porta Mare. Podkreślił też, że brak na rynku takich wydawnictw jest szansą i jednocześnie motywacją zarówno dla autora, jak i wydawcy do zintensyfikowania prac nad wydaniem następnych, podobnych pozycji.

CSPI5449

CSPI5473O autorze i jego niebywałej pasji do wszystkiego, co jest związane z morzem i żeglugą, a także ogromnym poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności również za państwo mówił poseł Tadeusz Aziewicz.

CSPI5482W dalszej części spotkania wtórowali mu również kapitanowie dr Andrzej Królikowski – przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Marek Marzec i Jerzy Lachowicz.

CSPI5488

Kulminacyjnym momentem promocji albumu był jego symboliczny chrzest, którego dokonała jego wnuczka Aleksandra Kalisz, od trzech dni absolwentka z tytułem magistra Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dr).

CSPI5500

CSPI5550
Oczywiście, zawsze przy takiej okazji jest możliwość podniesienia wartości dzieła o wypełnienie go odautorskim wpisem – co i mnie udało się przeprowadzić z sukcesem … :)

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski (chętnie też dodam, że album można już nabyć w naszej księgarni – kliknij)

Previous

Puchar Prezydenta Sopotu startuje w piątek

Next

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Zbigniew Kucz

Zobacz również