Jak przygotować się do Volvo Ocean Race, czy łatwo przejść z pływania sportowego do regat morskich i w jaki sposób bije się rekord prędkości na jachcie – na te i inne pytania odpowiadali w środę 8 czerwca w Sopocie Carolijn Brouwer, Helena Darvelid, Darren Bundock i Paul Larsen.

Spotkanie odbyło się w sali Uczniowskiego Klubu Sportowego Navigo Sopot. Żeglarze opowiedzieli o swojej karierze, ostatnich sukcesach i pokazali krótkie filmy dokumentujące ich osiągnięcia.

CSPI3457

Cała czwórka to bardzo doświadczeni żeglarze. Szwedka Helena Darvelid jako skipper katamaranu „Maiden II” w 2002 roku pobiła rekord, przepływając 697 Mm w ciągu 24 godzin. Wielokrotnie pływała w regatach w kobiecych załogach, m.in. z Joanną Pajkowską.

CSPI3463

Carolijn Brouwer jest dwukrotną uczestniczką wokółziemskich regat Volvo Ocean Race, trzy razy brała udział w igrzyskach olimpijskich – w Sydney w 2000 roku, w Atenach w 2004 roku jako reprezentantka Holandii i w Pekinie w 2008 roku jako Belgijka. W 1998 roku wybrana została przez ISAF żeglarką roku.

CSPI3496Przed Volvo Ocean Race trenowałam 18 miesięcy – opowiada Carolijn Brouwer. – Był to najcięższy trening, jaki przeszłam i mówię to jako uczestniczka trzech olimpiad. Regaty były dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem – dziewięć miesięcy pływania, a nie, jak wcześniej, kilka dni wyścigów.

Darren Bundock jest srebrnym medalistą igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku  i w Pekinie w 2008 roku w klasie Tornado i członkiem słynnego teamu Oracle w Pucharze Ameryki.

CSPI3515Paul Larsen wziął udział m.in. w regatach „The Race”, jest także aktualnym rekordzistą świata w prędkości osiągniętej na jednostce z żaglem – w 2002 roku płynął z szybkością 68 węzłów, czyli ok. 121 km/h. Jak sam zapewnił na spotkaniu, jego jacht może być szybszy i następnym celem projektu „Sailrocket” jest osiągnięcie 80 węzłów. Obaj pochodzą z Australii.

CSPI3516Żeglarze są w Polsce od ponad tygodnia. Przyjechali, żeby odebrać nowe katamarany A-klasy z polskiej firmy Exploder i przy okazji potrenować.

Jesteśmy tu nie tylko z powodu łodzi, które są prawdopodobnie najszybsze i najnowocześniejsze na świecie, ale przede wszystkim dla bazy żeglarskiej – mówi Paul Larsen. – Możemy tu ćwiczyć z młodymi, utalentowanymi i pełnymi pozytywnej energii zawodnikami. To wspaniałe pływać tu w 5-6 łodzi, rozmawiać o ich ulepszeniach, technice i przyszłości żeglarstwa. Nie sądziłem, że będzie tak cudownie.

Spotkanie w UKS Navigo kończyło pobyt żeglarzy w Polsce. Carolijn Brouwer i Darren Bundock wyjechali w czwartek, 9 czerwca do Medemblik, gdzie 18 czerwca rozpoczną się Mistrzostwa Świata Katamaranów A-klasy. Helena Darvelid i Paul Larsen z kolei, wkrótce wyruszą do Wielkiej Brytanii, żeby spróbować pobić rekord najszybszego opłynięcia tej wyspy.

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

MJR wraca do kraju

Next

"Zawisza Czarny" koncertowo w Gdyni

Zobacz również