10 stycznia br., tradycyjnie na początku każdego roku, ludzi morza zaprosił do swej parafii – do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni – ksiądz Edward Pracz. Ksiądz w środowisku znany i poważany, doglądający pilnie swego morskiego stada, dbający o sytość jego ducha oraz prawidłowy kurs na drodze życia. Przybyli sterujący morskimi firmami, urzędami, przedstawiciele władz miejskich i nieco wyższych, uczelni morskich, politycy i członkowie morskich stowarzyszeń. Jak co roku swą asystę pełniły poczty sztandarowe stowarzyszeń morskich, stoczniowe, solidarnościowe, akademickie, służby morskie oraz Piłsudczycy. A wyjątkowy nastrój podtrzymywał wokalnie Zespół Pieśni i Tańca „Gdynia”.

CSPI8016

CSPI8032
I za chwilę – Sztandary wprowadzić!

Przybył też specjalnie na tę mszę ksiądz biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna (Krajowy Promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza), celem jej odprawienia. Jako gość specjalny został powitany przez reprezentantkę Akademii Morskiej w Gdyni oraz Jerzego Miotke, znanego gdyńskiego społecznika, stoczniowca, radnego Rady Miasta Gdyni, niedawno kandydata do Senatu RP. Swój akcent w postaci zdjęcia w gali banderowej „Daru Pomorza” dołożyli też kapitanowie ze Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej za pośrednictwem kapitana Marka Marca.

CSPI8090

Jak też co roku, i tym razem, zanim rozpoczęło się nabożeństwo – z Imienia i Nazwiska można powiedzieć, że wszystkich uczestników tej wyjątkowej mszy witał ksiądz Edward.

CSPI8111

A potem sprawy w swe ręce wziął ksiądz biskup Ryszard Kasyna.

CSPI8135

Tradycyjnie też, po zakończeniu mszy, nastał czas złożenia sobie noworocznych życzeń i podzielenia się opłatkiem, wydaje się, mimo drobnych światopoglądowych różnic życia materialnego dzielących przybyłych – z pełną sympatii wzajemnej szczerością :)

CSPI8199

A później, w salach przykościelnych, po wspólnym odśpiewaniu kolęd, przemówieniach tych z pierwszych stron polityki, można było oddać się przyjacielskim pogawędkom przy małej czarnej, strawie dla ciała i słodyczy dla podniebienia :)

CSPI8281

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Ojciec żaglowców z Brzozowego Kąta

Next

Rok 2015 - pasmo sukcesów Portu Gdańsk

Zobacz również