Lekcje o morzu na nowy rok szkolny

Historia nurkowania, wyprawa po podwodne tajemnice, mapa stoczniowej krainy i Gdańsk w legendach. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przedstawia nową ofertę lekcji muzealnych dla dzieci na każdym szczeblu edukacji.

Co roku, we wrześniu, prezentujemy nowy program lekcji muzealnych – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji NMM – Zmieniają się tematy zajęć, czasem zmieniają się lokalizacje prowadzonych lekcji: ale zawsze jest wspólny mianownik: musi być ciekawie i musi być o morzu.

osrodek-kultury-morskiejProgram edukacyjny Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest interdyscyplinarny: są zajęcia z historii, archeologii podwodnej, z chemii i fizyki, pojawiają się też informacje z zakresu geografii i biologii. Forma zajęć dostosowywana jest do wieku uczestników – dla przedszkolaków koncentruje się na edukacji przez zabawę, a w pracy z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych stosowane są druki edukacyjne, prezentacje komputerowe i aplikacje mobilne – Najważniejszy jest jednak bezpośredni kontakt  z uczniem, atmosfera bezpieczeństwa i rozbudzenie ciekawości tematyką. Lekcje muzealne rozwijają kreatywność, pobudzają chęć poznania i zmuszają do stawiania pytań oraz szukania odpowiedzi – mówi Przemysław Węgrzyn, zastępca kierownika Działu Edukacji.

Nowością w ofercie Działu Edukacji NMM są zajęcia w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. W otwartym w lipcu oddziale uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach pt. „Wyprawa po podwodne tajemnice”, „Człowiek za burtą”, „Rozbitkowie na statku”, „Czy nurek musi być dobry z fizyki?” lub „Muzeum od kuchni”.

Lekcje muzealne odbywają się w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: Spichlerzach  na Ołowiance, Żurawiu, Statku – Muzeum „Sołdek”, Ośrodku Kultury Morskiej, Statku-Muzeum „Dar Pomorza”, Muzeum Wisły w Tczewie i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Więcej informacji na temat oferty lekcji muzealnych można znaleźć na stronie internetowej. http://www.nmm.pl/edukacja/materialy-do-pobrania

 

Morskie warsztaty w NMM

Polubimy poniedziałki, przygotujemy się do samotnego rejsu i spróbujemy zostać kadetem w Szkole Morskiej. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza dzieci oraz dorosłych na cykl warsztatów, których tematami przewodnimi są sekrety morza, konserwacja i morskie podróże.

W tym roku debiutujemy z ofertą warsztatów w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, nowym oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie, mamy nadzieję, każdy będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie – mówi Przemysław Węgrzyn, zastępca kierownika Działu Edukacji w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku – Doskonałym połączeniem nauki z zabawą będą warsztaty rodzinne, podczas których np. wspólnie będziemy konstruować podwodne pojazdy i  mini-baterie słoneczne.

centrum-konserwacji-wrakow-statkowtczewie

Seniorzy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na warsztatach konserwatorskich pt. „Moje ukryte skarby”. Uczestnicy zajęć zgłębią tajniki renowacji, przeprowadzą konserwację pamiątek i przywrócą im dawną świetność. Poznają przy tym jak działa piaskarka, liofilizator oraz spektroskop, a także obejrzą powierzchnie zabytków pod mikroskopem.

Nowością w ofercie NMM są także warsztaty motywacyjne dla pań pt. „Opty-mistyczny rejs kreatywny”, których punktem wyjścia jest historia Leonida Teligi i nazwa jego jachtu. Podczas odbywających się w Centrum Konserwacji Wraków Statków zajęć zastanowimy się, jak jego życie i sposób podejścia do realizacji zadań może nam pomóc w codziennych zmaganiach. Powstaną mapy marzeń, zdefiniujemy cele, a także nauczymy się samodyscypliny i cierpliwości.

centrum-konserwacji-wrakow-statkow-w-tczewie-2Najmłodsi wspólnie z nami będą stawiać pierwsze kroki w muzeum i podczas zajęć w Ośrodku Kultury Morskiej dowiedzą się, co pływa, a co tonie w przyrodzie. Dzieci w wieku szkolnym będą uczestnikami fascynującego, podwodnego świata, który odkryje przed nimi warsztat pracy naukowca. „W „Pracowni Profesora Dociekliwego” czeka wiele ciekawych doświadczeń i hydrozagadek, m.in. budowanie kompasu wodnego oraz konstruowanie baterii z owoców. Podczas warsztatów dzieci będą mogły przenieść się także w krainę wyobraźni i malarstwa oraz wybrać się z Teligą w opty-mistyczną podróż przez oceany. Natomiast seniorzy dzięki warsztatom plastycznym z NMM polubią poniedziałki, tworząc prace plastyczne, inspirowane wystawami w Narodowym Muzeum Morskim oraz morzem.

Warsztaty przeznaczone są dla różnych grup wiekowych. Interdyscyplinarne spotkania będą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu. Na zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc: adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl oraz b.krystek@nmm.pl. Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2016 r. Więcej informacji (dokładny harmonogram i cennik) można znaleźć na stronie internetowej: http://www.nmm.pl/edukacja/.

Zapraszamy na rodzinny spacer!

Wędrówka z architekturą w tle, przechadzka uliczkami gdańskiego Głównego Miasta z dreszczykiem i poznawanie tajemnic helskich. W roku szkolnym 2016/2017 Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza na spacery, podczas których poznać będzie można historię Gdańska i Pomorza, związaną z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W tym roku zdecydowaliśmy się zmienić formułę popularnych spotkań dla rodzin. Zwykle nasze spotkania  odbywały się w muzealnych wnętrzach, np. w Ośrodku Kultury Morskiej lub Żurawiu. – wyjaśnia Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM. – Teraz zapraszamy naszych gości na spacer, bo Muzeum działa w określonej przestrzeni i chcielibyśmy tę przestrzeń naszym zwiedzającym pokazać

Uczestnicy rodzinnych spacerów będą wędrować szlakiem fortyfikacji gdańskich oraz uliczkami Głównego Miasta, wybiorą się na piknik naukowy, z latarni morskiej w Helu zobaczą niezwykłą panoramę, a w Tczewie czeka ich „spacer wirtualny!”. Opowieściom będą towarzyszyć elementy miejskiej gry. Nie zabraknie ciekawych anegdot i zagadek. Pierwszy spacer pt. „Ciekawostki Złotej Drogi” odbędzie się 9 października 2016 roku.

Dni Seniora w NMM

Bilet wstępu za złotówkę do wszystkich oddziałów i specjalne oprowadzanie po Żurawiu w Gdańsku i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Takie atrakcje czekają na seniorów 24 i 25 września w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

centrum-konserwacji-wrakow-statkow-w-tczewie_1Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tak jak wiele placówek w całej Polsce, w ostatni weekend września zaprasza wszystkich seniorów. W tych dniach, w związku z programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura 60+”, seniorzy mogą bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z bogatej oferty kin, teatrów, oper, filharmonii, muzeów, galerii i domów kultury.

Pokolenie 60+ to specjalna grupa naszych zwiedzających. Są wymagający, dopytują o szczegóły, często mają świetną wiedzę historyczną. – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku – W tym roku zapraszamy seniorów do naszych wszystkich muzealnych oddziałów. Dla tej grupy naszych Gości bilet będzie kosztował symboliczną złotówkę, a w Żurawiu i w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków organizujemy oprowadzanie wraz z przewodnikiem.

centrum-konserwacji-wrakow-statkow-w-tczewieW Gdańskim Żurawiu 24 września odbędzie się zwiedzanie oddziału pod hasłem „Tu bije serce Gdańska”. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, liczebność grup każdorazowo ograniczona będzie do 20 osób. Wcześniejsze zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja@nmm.pl. Godziny oprowadzania: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.

Oprowadzanie po Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędzie się 25 września. Liczebność grup każdorazowo ograniczona będzie do 20 osób. Wcześniejsze zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja.ckws@nmm.pl. Godziny oprowadzania: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NMM

Previous

Najpierw Bitwa, potem OSTAR

Next

Okręty SNMG1 w Gdyni

Zobacz również