Znamy zwycięzców konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynków biurowych na terenie Molo Rybackiego w Gdyni. Nowoczesne przestrzenie do pracy wraz z zagospodarowaniem zieleni – dostępnej dla wszystkich mieszkańców – zaprojektuje pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

114864_filebigWyniki konkursu na zagospodarowanie terenu przy ul. Hryniewickiego 10 zostały upublicznione 6 grudnia w samo południe. Pierwsze miejsce zajęła w nim koncepcja warszawskiej pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy. Niebawem zostanie ona zaproszona do negocjacji warunków umowy na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.

114865_filebigDo konkursu, ogłoszonego w marcu tego roku, zgłosiło się dwadzieścia pracowni architektonicznych z całego kraju. Dziesięć z nich zostało dopuszczonych do konkursu, a pięć przeszło do finału. Drugie i trzecie miejsca przypadły gdyńskim pracowniom – odpowiednio WOLSKI Architekci oraz Arch-Deco. Sąd Konkursowy postanowił również przyznać specjalne wyróżnienie dla pracowni PPW FORT & ROARK STUDIO za oryginalną koncepcję zagospodarowania zieleni.

Prace oceniał Sąd Konkursowy, w skład którego weszli przewodniczący Krzysztof Rychlicki z firmy Dalmor S.A., wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Prace, które trafiły do finałowej piątki, a w szczególności trzy, które zostały nagrodzone, traktowaliśmy bardzo równorzędnie jeśli chodzi o walory architektoniczne (…). Ale nieodzowna okazała się również ekonomika. Jako inwestorzy musieliśmy ją brać pod uwagę i ten element, przy tej równorzędności, atrakcyjności architektury, odgrywał dość istotną rolę – powiedział po ogłoszeniu werdyktu przewodniczący jury konkursowego, Krzysztof Rychlicki.

114863_filebigKonkurencja była ogromna, bo w finale znalazło się aż 10 pracowni, w tym świetne, doświadczone zespoły. Miejsce jest wymagające i prestiżowe. Tym bardziej cieszymy się z wygranej – powiedział Paweł Pyłka, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. W projekcie postawiliśmy przede wszystkim na połączenie z miastem i właściwe z nim relacje – dlatego otworzyliśmy każdy narożnik i szeroko otworzyliśmy budynki na park. Poza tym chcieliśmy zróżnicować wnętrze i zewnętrze budynku – inspirowaliśmy się muszlą czy ostrygą, która z zewnątrz jest bardziej chropowata, a wewnątrz błyszcząca i opalizująca – dodał.

Rynek w Trójmieście się bardzo dynamicznie rozwija, ale mówimy tu o inwestycji, która rozpocznie się za powiedzmy 12-18 miesięcy. W zależności od zainteresowania powierzchniami biurowymi okaże się, czy zarząd Polskiego Holdingu Nieruchomości podejmie decyzję czy zrealizujemy cały projekt, czy najpierw któryś jego etap – powiedział Krzysztof Rychlicki z Dalmoru.

Szacowana wielkość inwestycji to ok. 25 tys. metrów kwadratowych. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2018 r. i ma potrwać ok. 2 lat.

Kontakt:
Magdalena Kacprzak
, tel. (22) 850 91 34, e-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

(Źródło: http://www.gdynia.pl)

Previous

Nagradzanie i świętowanie

Next

Statek naukowo-badawczy "Oceanograf" od wnętrza

Zobacz również