W Gdyni zakończył się Przegląd Filmów Żeglarskich. W ciągu dwóch dni pokazano osiem polskich i zagranicznych produkcji o tematyce morskiej i żeglarskiej.

Impreza odbyła się wczoraj i dzisiaj (6-7 lutego). Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Gdyni. Widzowie mogli obejrzeć jeden film fabularny i siedem dokumentalnych.

PFZ_03_2016_02_06_LTF

Pierwszego dnia widzowie zobaczyli: „Wyprawę Śmiały” o polskiej wyprawie żeglarskiej dookoła obu Ameryk sprzed pół wieku, „Na głęboką wodę” o pierwszych regatach samotników dookoła świata, „Kon-Tiki” o słynnej podróży tratwą Thora Heyerdahla, „X Finn”, niezwykły dokument o regatach Finów na Zatoce Gdańskiej w 1965 roku i „Za zdrowie Muscadet!” – o popularnej klasie francuskich jachtów.

Drugiego dnia pokazano: „Załogę”, fabularny obraz, którego akcja dzieje się na pokładzie „Daru Pomorza” na początku lat pięćdziesiątych, „RawFaith – Głęboką wiarę”, o historii amerykańskiej rodziny, która postanowiła zbudować żaglowiec i „Moonbeam IV – historię miłości” o oldtimerach biorących udział w prestiżowych regatach Yacht Klubu Francji w Saint Tropez.

Wstęp na Przegląd był darmowy. Poprowadził go znany popularyzator kina żeglarskiego w Polsce Andrzej Minkiewicz przy współpracy pracowników Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Każdy film oglądało po kilkadziesiąt osób. Największą frekwencję zaliczył „Kon-Tiki”, który obejrzało ponad sto osób. Wśród gości Przeglądu byli m. in. tacy znani żeglarze jak Krystyna Chojnowska-Liskiewicz czy Jarosław Kaczorowski.

PFZ_15_2016_02_06_LTF

Pomysł Przeglądu narodził się w Pomorskim Związku Żeglarskim, który zaprosił do niego JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej. Do tej pory każda z tych instytucji propagowała filmy żeglarskie i morskie oddzielnie.

Inicjatywę poparł prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który objął wydarzenie patronatem. Wsparcie projektowi zapewnił również przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Impreza odbyła się w ramach obchodów, przypadającego na ten rok, jubileuszu 90-lecia miasta.

Tomasz Falba

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

Statengracht i Obsession...

Next

96. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Zobacz również