Pierwszy w historii portu statek z napędem na gaz (LNG) – m/v „Greenland” zawinął do portu gdyńskiego w minioną niedzielę – tj. 24 stycznia br. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Bułgarskim.

2016.01.0824_fot. T. Urbaniak 019_m

„Greenland” jest pierwszym na świecie statkiem z napędem LNG do przewozu cementu oraz innych ładunków proszkowych – takich jak m.in. szlaka (żużel) czy popiół. Statek o długości blisko 110 m i szerokości 15 m został zbudowany w 2015 roku i pływa pod banderą Bahama. Jego nośność to 5.875 DWT oraz pojemność 3.600 GRT. Statek jest wyposażony w pełni zautomatyzowany system załadunku i rozładunku cementu. M/v „Greenland” przybył do Gdyni po ładunek cementu z Przemiałowni Cemex Polska zlokalizowanej przy Nabrzeżu Bułgarskim i opuści port we wtorek.

gaz 018_m
Na zdjęciu grupowym w kolejności od lewej: Prezes Zarządu Nexus Consultants Sp. z o.o. Pan Tomasz F. Pelc; Kierownik Działu Rozwoju i Sprzedaży CNG/LNG Pan Jacek Nowakowski; Prezes Zarządu ZMPG-a S.A. Pan Janusz Jarosiński, Dyrektor ds. Infrastruktury ZMPG-a S.A. Leszek Jurczyk; Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o. o. Tomasz Bukowski; Managing Director Wärtsilä Polska Sp. z o. o. Franciszek Magnowski; General Manager Wärtsilä Polska Sp z o. o. Andrzej Buczkowski

Pobyt statku w gdyńskim porcie był okazją do wizyty na jednostce przedstawicieli PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. – lidera na rynku sprzedaży paliwa gazowego i handlowej obsługi klientów oraz grupy Wärtsilä – wiodącego światowego producenta silników okrętowych zasilanych LNG. W czasie spotkania PGNiG Obrót Detaliczny, reprezentowany przez Prezesa Zarządu Pana Tomasza Bukowskiego, przedstawił możliwość bunkrowania statków paliwem gazowym. Biorąc pod uwagę perspektywę rozwoju rynku LNG, PGNiG Obrót Detaliczny oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podjęli decyzję o powołaniu zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele obu spółek, w celu wypracowania standardów oraz procedur obsługi bunkrowania statków LNG w Porcie Gdynia.

Dział PR ZMPG-a

Zdjęcia: Hanna Sagan, Tadeusz Urbaniak

Previous

Wodowanie specjalistycznej jednostki w stoczni Nauta

Next

Żaglowiec Le Quy Don dotarł do Wietnamu

Zobacz również