Najciekawsze wydarzenia żeglarskie sezonu 2016 zostały zaprezentowane dziennikarzom dzisiaj, 11 maja na konferencji prasowej w Gdańsku.

Konferencja odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Gościem specjalnym był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który opowiedział zebranym dziennikarzom o projektach realizowanych przez władze województwa z korzyścią dla żeglarzy, m.in. o Pętli Żuław.

CSPI9508

O najciekawszych wydarzeniach żeglarskich nadchodzącego sezonu mówił prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski

CSPI9524
Od prawej: Tomasz Chamera, wiceprezes ds. sportu Polskiego Związku Żeglarskiego, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, Łukasz Trzciński, wiceprezes PoZŻ ds. morskich, Dorota Dajkowska (sternik jachtu Oiler.pl) i Jędrzej Szerle (PoZŻ)

i zaproszeni goście – organizatorzy poszczególnych imprez i projektów, w tym m.in. wiceprezes ds. sportu Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

CSPI9534

Poniżej przedstawiamy krótkie informacje na temat zaprezentowanych wydarzeń. Zapraszamy do udziału. Będziemy o nich na bieżąco pisać na naszym portalu.

14 maja, Gdynia Otwarcie sezonu 2016

– godz. 16 – odsłonięcie tablicy poświęconej Zdzisławowi Pieńkawie w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie;

– godz. 16.30 – oficjalne otwarcie Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego 2016 w Yacht Klubie Stal Gdynia;

– Impreza towarzysząca: regaty 70-lecia Yacht Klubu Stal Gdynia.

Cały sezon, Polska Energa Sailing

Największy w Polsce projekt żeglarski. Tworzą go cztery elementy: program edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup (wraz z programem stypendialnym dla najlepszych zawodników), sponsoring tytularny kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland oraz wsparcie regat Energa Sopot Match Race.
Więcej na: www.energasailing.pl.

27-29 maja, Trójmiasto Żeglarski Puchar Trójmiasta

Unikalna impreza integrująca środowiska żeglarskie Gdyni, Gdańska i Sopotu. W tym roku odbędzie się jej czwarta edycja. Co roku w regatach bierze udział ok. 400 żeglarzy na niemal 100 jachtach. Więcej na: www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl.

CSPI9520

Cały sezon, południowe wybrzeże Bałtyku Puchar Bałtyku Południowego

Puchar Bałtyku Południowego polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych, biorących udział w tradycyjnie dotąd rozgrywanych regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. W tym roku odbywa się jego czwarta edycja. W kalendarzu jest ponad 20 regat, w których startuje ok. 300 żeglarzy – od Szczecina do Kaliningradu. Więcej na: http://zeglarski.info/kategorie/puchar-baltyku-poludniowego/.

24-26 czerwca, Gdynia Święto Morza

Impreza nawiązująca do przedwojennych tradycji. Co roku w jej ramach odbywa się po kilkadziesiąt wydarzeń o morskim charakterze. Wśród nich jest m.in. akcja „Pomorze na morze”, w której z możliwości żeglowania po Zatoce Gdańskiej skorzystało już ponad 2,5 tys. osób. W tym roku Święto Morza odbędzie się po raz czwarty. Więcej na: www.swietomorza.eu.

30 czerwca-2 lipca, Tolkmicko, Frombork Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków

Regaty pod patronatem marszałków województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego. W tym roku odbędzie się ich siódma edycja. Ich celem jest integracja środowisk żeglarskich skupionych wokół Zalewu Wiślanego.

CSPI9549

Mistrzostwa Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega

Juliusz Sieradzki był twórcą klasy narodowej. Pomorski Związek Żeglarski, wspólnie z Polskim Związkiem Klasy Omega, wraca do tradycji rozgrywania Pucharu jego imienia – w tym roku na poziomie Mistrzostw Polski.

5-21 sierpnia, Rio de Janeiro Letnie Igrzyska Olimpijskie

Polscy żeglarze wystartują w pięciu z dziesięciu konkurencji:
– Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczeciń) i Irmina Mrózek-Gliszczynska (ChKŻ Chojnice) – klasa 470

– Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – RS:X

– Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) – klasa RS:X

CSPI9550

– Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) – klasa 49er

– Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) – klasa Laser Standard.

Jak łatwo zauważyć pięciu z zawodników pochodzi z Pomorza. Ich występ będziemy obserwować szczególnie, choć oczywiście zdobycia medalu życzymy wszystkim.

Tomasz Falba (www.zeglarski.info)

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Nowy skład Zarządu w Porcie Gdańsk

Next

Energa Sailing Cup – Puchar YKP Gdynia

Zobacz również