Dzisiaj w Sopocie zakończyły się trwające od 17 lipca mistrzostwa Europy windsurfingowej klasy Techno293 Plus. Regaty rozgrywane były w ramach Pucharu Prezesa Grupy Ergo Hestia. W różnych warunkach wiatrowych rozegrano 13 wyścigów, maraton i slalom. W regatach startowało 46 zawodników z trzynastu krajów, a Polskę reprezentowało 6 zawodników i 2 zawodniczki.

Na najwyższym podium w klasyfikacji mężczyzn stanął zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot Marcin Urbanowicz, który wygrał większość rozegranych wyścigów i z przewagą aż 33 punktów nad zawodnikiem z Hongkongu Leung Po Hei. Trzecie miejsce zajął Norweg Kristian K. Wendelborg.

Marcin Urbanowicz mistrz Europy 2016 w klasie Techno293 Plus relacjonuje: „Regaty były super pod każdym względem. Warunki wiatrowe dopisał – w większości wyścigów wiatr był od morza – równy i stabilny. Komisja była bardzo sprawna, nie trzeba było długo czekać na wyścigi i wszystko przebiegało tak jak powinno. Nowym doświadczeniem dla wszystkich było połącznie krótkich wyścigów z wyścigiem długodystansowym i slalomem. Fajnie to wyszło. Gratuluję młodym zawodnikom, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony i super żeglowali.”

W klasyfikacji kobiet złoto i srebro wywalczyły również zawodniczki Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia Sopot. Z ponad dwukrotną przewagą punktową na najwyższym podium stanęła Karolina Lipińska, a poniżej Weronika Marciniak. Trzecie miejsce zajęła zawodniczka z Hongkongu  Mak Cheuk Wing. Weronika Marciniak zdobyła również złoty medal w klasyfikacji kobiet  poniżej 19 roku życia.

Weronika Marciniak: „Nie znałam w ogóle zawodniczek, nigdy się z nimi nie ścigałam. W trakcie całych regat warunki były zróżnicowane  – i flauta i mocniejszy wiatr. Dla mnie jest lepiej jak wieje. Głównie rywalizowałam z zawodniczką z Hongkongu Mak Cheuk Wing. Walka o miejsce na podium trwała do ostatniego wyścigu. Dzisiaj w pierwszym wyścigu słabo wiało i Mak Cheuk przypłynęła pierwsza, a ja dopiero na szóstym miejscu. Po tym wyścigu różnica punktowa między nami była minimalna. Tak więc dwa ostatnie wyścigi miały zaważyć czy srebro czy brąz. Więc cały czas pilnowałam mojej rywalki i skupiałam się tylko na niej i udało się – zwyciężyłam 5 punktami.”

Po dwóch dniach przerwy w Sopocie zacznie się kolejna mistrzowska impreza. W poniedziałek  25 lipca ruszają mistrzostwa Europy w klasie Techno293.

Wyniki (pierwsze trzy miejsca):

Mistrzostwa Europy Open Mężczyźni:

 1. Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
 2. Leung Po Hei (Hongkong)
 3. Kristian K. Wendelborg (Norwegia)

Mistrzostwa Europy Open Kobiety:

 1. Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
 2. Weronika Marciniak (SKŻ Ergo-Hestia Sopot)
 3. Mak Cheuk Wing (Hongkong)

Mistrzostwa Europy Mężczyźni:

 1. Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
 2. Kristian K. Wendelborg (Norwegia)
 3. Jakob Ruud (Norwegia)

Mistrzostwa Europy Kobiety:

 1. Karolina Lipińska (SKŻ Ergo-Hestia Sopot)
 2. Weronika Marciniak (SKŻ Ergo-Hestia Sopot)
 3. Manon Benassem (Hiszpania)

Mistrzostwa Europy Open Mężczyźni U19 (poniżej 19 roku życia):

 1. Leung Po Hei (Hongkong)
 2. Kristian K. Wendelborg (Norwegia)
 3. Jakob Ruud (Norwegia)

Mistrzostwa Europy Open Kobiety U19 (poniżej 19 roku życia):

 1. Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
 2. Mak Cheuk Wing (Hongkong)
 3. Manon Benassem (Hiszpania)

Mistrzostwa Europy Mężczyźni  U19 (poniżej 19 roku życia):

 1. Kristian K. Wendelborg (Norwegia
 2. Jakob Ruud (Norwegia)
 3. Richard Geiger (Węgry)

Mistrzostwa Europy Kobiety U19 (poniżej 19 roku życia):

 1. Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
 2. Manon Benassem (Hiszpania)
 3. Lucy Grayston (Wielka Brytania)

Pełne wyniki: http://europeans2016.plus.techno293.org/

Ewa Górska

Zdjęcia: Robert Hajduk / SKŻ ERGO Hestia Sopot

Previous

Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie - zwycięski projekt

Next

Spotkanie Polskiego Związku Zarządców Statków

Zobacz również