Dzisiaj, niekoniecznie zgodnie z wcześniejszymi planami, znowu wybrałem się do gdyńskiego portu. Piękna pogoda, odbywające się w budynku tzw. „Akwarium” w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii – w strukturze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o. o. – spotkanie wicepremiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami firm morskich, na które nie zostałem wpuszczony –  pojechałem oglądać port (informacja Ministerstwa Rozwoju – zajrzyj tu – kliknij). Oczywiście nie mogę mieć żalu, szczególnie po wysłuchaniu słów broniącej dostępu Pani, które pozwolę sobie zacytować: „Przed chwilą wyrzuciliśmy ekipę TVN 24…” . Sam jestem sobie winien – nikt mnie przecież nie zapraszał, powodowała mną tylko ciekawość poruszanych tematów.

A w porcie? Sami zobaczcie.

CSPI8699
Przy Nabrzeżu Rumuńskim statek typu Ro-Ro „Finnsun” zbudowany w 2011 roku, pracujący dla fińskiego armatora Finnlines i noszący na rufie banderę narodową z portem macierzystym w Helsinkach

CSPI8731

CSPI8734
Przeholowanie statku tzw. Multi Purpose Offshore Vessel „Despina” (znanego wcześniej pod nazwą „Reef Despina”), wielozadaniowca obsługującego konstrukcje offshorowe (rok budowy 2011), noszącego banderę swego kraju – Norwegii. Charakterystyczny jest dziób statku – tzw. X-Bow. Statek cumował do Nabrzeża Albańskiego. Nie ustaliłem, ale wychodzi mi, że szykuje się do remontu w Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Na jednym ze zdjęć wyjaśnienie dot. konstrukcji, którą zobaczyłem na rufie statku – fajne – zajrzyj tu – kliknij, można też zobaczyć na tej stronie film mówiący jak to działa.

W tym samym czasie, jednak z właściwej dla siebie wysokości statki w porcie obserwował też Tadeusz Urbaniak, czego efekty pokazujemy poniżej.

Tego dnia do gdyńskiego portu wchodził też największy w polskiej flocie masowiec, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie – m/s „Giewont”. Statek typu Panamax, o długości 230 metrów, szerokości 32 m i nośności prawie 80.ooo ton. Zbudowany w chińskiej stoczni New Times Shipyard w 2010 roku. Nosi banderę Wysp Bahama z portem macierzystym Nassau.

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak i Cezary Spigarski

Previous

POŻEGNANIE

Next

Zmiany w składzie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S. A.

Zobacz również