Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. Rusza rekrutacja do II. edycji „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”. Projekt to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30. kwietnia 2016 r.

rejs_1

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

rejs_3

W rejsie weźmie udział 16. szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji konkursowej. Zasady i szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie http://zaruski.pl/doc_613.html. Zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na objętości maksymalnie jednej strony A4 należy dostarczyć do 30.04.2016 r., a nieobowiązkowym lecz dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu.

rejs_2

Rejs rozpocznie się 14 sierpnia br., w Rostocku podczas kończącego się największego w Europie zlotu żeglarskiego „Hanse Sail”. Następnie, po odbyciu szkolenia żeglarskiego, żaglowiec wyjdzie w morze i rozpoczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmie m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Rostock, Ryga, Tallin , Helsinki, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

IMG_1817

Kapitan żaglowca „Generał Zaruski” Jerzy Jaszczuk

Powrót do Gdańska zaplanowany jest 4. września, a więc już w trakcie roku szkolnego, którego początek będzie jednak bardzo pożytecznie na żaglowcu wykorzystany na naukę i rozwijanie własnych zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów wiedzy.

Rejs jest niemal w pełni finansowany przez Miasto Gdańsk oraz MOSiR w Gdańsku, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie dotrzeć do Rostocku, by zamustrować na statek.

Grzegorz Pawelec
starszy specjalista ds. komunikacji
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku
ul. Traugutta 29, 80-221 Gdańsk
tel.: +48 58 524 34 63, fax: +48 58 524 34 93, gsm: +48 517 806 641
grzegorz.pawelec@mosir.gda.pl, www.mosirgdansk.pl
facebook.com/MOSiRGdansk

Zdjęcia: MOSiR, Cezary Spigarski