Uczestnicy zbroją się do startu, a organizatorzy rozpoczynają ostatnie przygotowania. Już w sobotę w południe z Sopotu wyruszy na trasę ponad 200 żeglarzy na kilkudziesięciu jachtach by zmierzyć się z 600 milową trasą. SailBook Cup to jedna z najdłuższych regat rozgrywanych w basenie Morza Bałtyckiego. By pokonać trasę żeglarze potrzebować będą kilku dni.
poster_SailbookCup2016
Prawdopodobnie wszystkie jachty dadzą sobie radę z trudami żeglugi – „w poprzednich edycjach z powodu awarii kilka jachtów było zmuszonych do wycofania się z rywalizacji – wspomina komandor regat – lecz zawsze jednostki te mogły liczyć na koleżeńską pomoc. I wracały na trasę – po dokonaniu napraw lub w kolejnych edycjach. To jest to, co cieszy nas najbardziej – uczestnicy wracający z edycji na edycję, podkreślając sympatyczną atmosferę imprezy oraz satysfakcję z ukończenia wyścigu bez względu na zdobyte miejsce.

W zeszłym roku najszybsza jednostka pokonała całą trasę w 3 dni 3 godziny i 10 minut. Czy w tym roku ktoś powróci do portu szybciej? Na liście startowej są faworyci – to z pewnością żeglarze i jachty znane z rywalizacji na Zatoce Gdańskiej – Polled 2, Quick Livener czy Dexxter. A może puchar trafi w ręce „czarnego konia wyścigu”? W tym roku oglądać będzie można również rywalizację „maszyn regatowych”. Do startu zgłosiły się takie jednostki jak Scamp, Fujimo czy Oiler.pl. Uczestnicy rywalizują w klasach – z przelicznikiem: KWR1, KWR2, ORC1 i ORC2, oraz bez przelicznika w której liczy się czas bezwzględny (OPEN1 i OPEN2).
SailBook Cup to jedne z niewielu regat, które można śledzić z domowego zacisza dzięki systemowi Yellow Brick. Każdy z jachtów wyposażony jest w urządzenie trackingujące, wysyłające sygnał z pozycją jachtu oraz informacjami o kursie i aktualnej prędkości. Pozycje te oglądać można online na stronie internetowej regat pod adresem: http://sailbookcup.pl/pl/tracking/ oraz na urządzeniach mobilnych przez aplikację YB Races.

Akcja marSZPIKiel
Wraz z fundacją DKMS Polska w czasie rozpoczęcia regat organizowany jest „Dzień Dawcy” czyli rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Namiot w którym można się zarejestrować stanie już w piątkowe popołudnie na sopockim molo w pobliżu mariny. Zapraszamy do promowania akcji wśród znajomych i bliskich by regatowa rywalizacja mogła równocześnie przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.
SailbookCup2016+marszpikiel_dZarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Informacje szczegółowe o regatach znaleźć można na stronie: www.sailbookcup.pl. Do śledzenia aktualności zapraszamy na nasz profil na facebooku: https://www.facebook.com/Regaty-SailBook-Cup-914868401865885/
Współorganizatorem regat jest Województwo Pomorskie, a partnerem Urząd Marszałkowski Warmii i Mazur oraz  Miasto Sopot. Nagrody i wsparcie VI edycji zapewniają: Maristo.pl, Konsal Ochrona, Selden, Prime System, Statek Pirat, Henri Lloyd Polska, Ocean Sails,Mobilne piaskowanie, Czarter-zalewwiślany.pl, Eurofood. Patronami medialnymi są: Magazyn Jachting, SailBook.pl, Radio Gdańsk, Magazyn Pomorski, Magazyn Wiatr, OficynaMorska.pl, WŚlizgu.pl, Portal Morski. Akcja marSZPIKiel odbywa się przy współpracy z Fundacją DKMS Polska – Baza Dawców Komórek Macierzystych.

Fundacja DKMS jak zostać dawcą:

https://www.youtube.com/watch?v=kmn5Nvd-LjQ

Z żeglarskim pozdrowieniem
Dobrochna Nowak
SailBook.pl

Previous

Amerykański okręt dowodzenia USS Mount Whitney w Gdyni

Next

W Sopocie windsurferzy będą walczyć o medale Mistrzostw Europy

Zobacz również