Jubileuszowe, X Regaty o Puchar Mariny rozegrane w dniach 11-12 czerwca 2016 r. przyciągnęły 39 jednostek, których załogi przez dwa dni rywalizowały na wodach Zatoki Gdańskiej. Wystartowali w nich zarówno amatorzy, jak też doświadczeni i zaprawieni w regatowych bojach żeglarze.

Regaty zaliczane były do cyklu Pucharu Południowego Bałtyku 2016 oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej 2016 i obejmowały klasy: ORC Club, KWR oraz OPEN.

Pierwszego dnia warunki pogodowe znacząco uatrakcyjniły rywalizację. Mocno powiało i zafalowało, przez co załogi musiały wykazać się sporym doświadczeniem i nierzadko sprytem. Odbyły się dwa biegi, w tym jeden długi, 15-milowy, w którym jachty wyszły dalej na zatokę, by rywalizacja nabrała więcej pełnomorskiego charakteru. W niedzielę zaś, w zupełnie innych, znacznie spokojniejszych warunkach, rozegrany został jeden krótki wyścig.

DSC_0123

W grupie ORC Club najlepsza okazała się CZARODZIEJKA (JKM GRYF Gdynia) dowodzona przez kpt. Tomasza Konnaka. Mimo, że nie wygrali żadnego z trzech wyścigów, regularne pływanie dało im zwycięstwo nad drugim DUŻYM PTAKIEM (kpt. Krzysztof Paul z AKM) oraz QUICK LIVENEREM (kpt. Jacek Zieliński z Polskiego Klubu Morskiego). (Wyniki – zajrzyj tu – kliknij)

W sobotę dostaliśmy w kość, bo rzeczywiście fale były duże. Zmęczeni wszyscy, bo takie warunki, ale tak też bywa. Dziś za to przyjemne, ale trzeba było się mocno sprężać, żeby zająć dobre miejsce. W ostatnim wyścigu przegraliśmy tylko o 4 sekundy z DUŻYM PTAKIEM. Jego załoga jest zawsze trudnym rywalem, bardzo dobrze pływają w każdych regatach. Trzecie, drugie i drugie miejsce tym razem wystarczyło do zwycięstwa – mówił po zakończeniu regat kpt. Konnak.

DSC_0034W klasie OPEN zwyciężyła rosyjska załoga BLAGADARNOST’2 (kpt. Sergiej Pavlenko), najlepsza w 2 z 3 biegów. Drugie miejsce zajął BIGGER JOHNKA (kpt. Konrad Smoleń z YKP Gdynia)  Miejsce na podium uzupełniła załoga jachtu VIHUELA (Eugeniusz Ginter z CSW OPTY Ustka). (Wyniki – zajrzyj tu – kliknij)

DSC_0069Klasę KWR wygrał GOODSPEED (kpt. Łukasz Trzciński) przed załogą ELJACHT (kpt. Jerzy Jankowski z JK Stoczni Gdańskiej) oraz LOTISEM (kpt. Mieczysław Trzpis z YK Stoczni Gdańskiej). (Wyniki – zajrzyj tu – kliknij)

Najlepsze załogi, oprócz pucharów, otrzymały nagrody rzeczowe oraz vouchery ufundowane przez sponsorów regat.

Dodatkową atrakcją regat, nie tylko dla ich uczestników, był sobotni koncert szantowy w Marinie Gdańsk. Integracyjny wieczór żeglarski jest od początku jedną z tradycji tej imprezy.

Tekst i zdjęcia: MOSiR Gdańsk

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku

Współorganizator: Pomorski Związek Żeglarski

Partner: Puchar Południowego Bałtyku

Sponsorzy: Eljacht, Sail Service, Audi Centrum Gdańsk, Aquarius, Glaspo, Navpro

Patronat medialny: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, sailbook.pl, żeglarski.info

Previous

Ludziom morza w Rewie

Next

Port Gdańsk będzie miał kolejnych dzierżawców?

Zobacz również