Grudniowy okres przedświąteczny sprzyja organizowaniu spotkań opłatkowych. Spotkań przebiegających w ciepłej i sympatycznej atmosferze, podkreślających ważność chwili, u wielu powodujących refleksje. Jest to też okres składania sobie wzajemnie życzeń pomyślności, nie tylko związanych z najbliższymi, nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, ale i przy tej okazji na nadchodzący Nowy Rok.

19 grudnia br. takie właśnie spotkanie i dzielenie się opłatkiem miało miejsce w Izbie Celnej w Gdyni. Izba Celna i jej goście zebrali się w gdyńskiej siedzibie tej formacji. Jej funkcjonariusze na co dzień mają do czynienia ze szczególnymi wyzwaniami, pozostającymi w bezpośrednim związku z budżetem naszego kraju i ochroną jego granic przed niekoniecznie uczciwymi działaniami biznesowymi. Trzeba powiedzieć, że generują swoją pracą całkiem poważne do budżetu przychody.

cspi3698
Wszystkich przybyłych przywitał głównodowodzący Izby Celnej w Gdyni, jej dyrektor Jarosław Lipski

Wśród obecnych przedstawiciele „Siły Wyższej” w osobach księdza prałata Stanisława Megiera (proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Gdyni-Cisowie, dorocznie zajmujący się uroczystościami z okazji Dnia Służby Celnej), księży kapelanów: komandora porucznika Zbigniewa Rećko (dziekana Marynarki Wojennej) oraz księdza dr. Mariana Midury – kapelana Służby Celnej. Powitani zostali dyrektorzy: Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski, Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku Karol Sarad, przedstawiciele służb mundurowych i inspekcji granicznych: kmdr Wojciech Sowa z 3 FO, inspektor Robert Leksycki – komendant Miejskiej Policji w Gdyni. Wszystkich obecnych gości specjalnych dyrektor Jarosław Lipski skrupulatnie wymieniał i serdecznie witał, a lista była całkiem spora. Przybyli szefowie służb i inspektoratów współpracujących na co dzień z naszą służbą celną, reprezentanci gospodarki morskiej, portów i firm około portowych, Urzędu Morskiego w Gdyni, Akademii Morskiej i Muzeum Marynarki Wojennej (jak powiedział mi obecny na spotkaniu jego dyrektor Tomasz Miegoń – Izba Celna zawsze pamięta o uzupełnianiu muzealnych zbiorów w eksponaty niekoniecznie trafiające do Polski w legalny sposób).

Po uroczystym dyrektorskim powitaniu, odbył się specjalnie na tę okazję przygotowany jasełkowy występ w wykonaniu uczennic i uczniów Liceum Służb Mundurowych w Pucku. Zwieńczeniem tego kukiełkowego przedstawienia stały się pięknie w duecie zaśpiewane kolędy. Trzeba dodać, że podczas spotkania można było nabyć przygotowaną z myślą o wsparciu Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku płytę z kolędami, opowiadaniem świątecznym w formie słuchowiska dla całej rodziny oraz podkładami muzycznymi do wspólnego kolędowania.

cspi3733

Następnie, po słowach wygłoszonych przez duchownych i wspólnym odśpiewaniu kolęd przystąpiono wzajemnego dzielenia się opłatkiem i składania życzeń.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

 

Previous

Droga ku wodzie r/v "Skagerak"

Next

Zasłużeni dla Kultury Polskiej i prezentacja promu "Motława 2" w Narodowym Muzeum Morskim

Zobacz również