22 marca br., na pokładzie „Daru Pomorza” odbyło się Wielkanocne spotkanie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni. Jak co roku, w okolicy Świąt Wielkanocnych przybyli na tradycyjne cowtorkowe spotkanie swojej organizacji kapitanowie w niej stowarzyszeni, ale także Ci, których honorowo przyjęli w swoje szeregi.

CSPI4378

Tradycyjnie też, mowę powitalną wygłosił i życzenia wszystkim złożył przewodniczący SKŻW, kapitan Andrzej Królikowski, zaczynając jednak od zaordynowania minuty ciszy, dla pochylenia głowy ku ofiarom tego dnia przeprowadzonych zamachów terrorystycznych w Belgii. Przewodniczącego spotkała też miła niespodzianka – z rąk kapitana Stefana Krelli trafił do niego pamiątkowy album z przebiegu uroczystej, poświęconej mu laudacji, odbytej 5 marca br. właśnie na pokładzie „Daru Pomorza” (zajrzyj tu – kliknij).

Życzenia składał honorowo swego czasu przyjęty do Stowarzyszenia kontradmirał (w stanie spoczynku) dr Czesław Dyrcz.

CSPI4403

Należało też pochwalić się obecnym, wygląda na to że pierwszym wśród kapitanów – Starszym Mechanikiem (znaczy honorowo przyjętym do Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich – zajrzyj tu – kliknij) – Romanem Watrasem, o czym i jak do tego doszło opowiedział obecnym pierwszy (honorowy) Kapitan wśród Starszych Mechaników – Ryszard Leszczyński. Oczywiście nie mogło też zabraknąć wielkanocnych życzeń złożonych obecnym.

CSPI4418

Na tę przedświąteczną okazję przypadło też wręczenie trochę zaległych (znaczy dostojniejszych w oprawie i treści niż wręczane podczas przyjmowania w szeregi) – dyplomów poświadczających honorową do Stowarzyszenia przynależność. I tu swoje trofeum odebrał profesor Jan Kazimierz Sawicki, który wykorzystując możliwość wypowiedzenia się, nie omieszkał przypomnieć o konieczności zostawiania swoich ziemskich śladów przez wszystkich należących do organizacji kapitanów – w postaci zapisków i wspomnień. Tutaj dostało się i nam (a może już tylko mnie…) – w postaci pochwały, za dbanie o druk tych przekazów i utrwalanie ich w postaci książkowej. A pochwalić się muszę, że właśnie w kwietniu br. trafi do druku kolejny, drugi tom kapitańskich morskich opowieści „Falami pisane 2” – jako już 70. tom w zainicjowanej przez profesora Sawickiego serii Ksiąg Floty Ojczystej.

CSPI4434

I jak też co roku, swoje „owieczki” przywitał i wszelkich na Święta Wielkanocne błogosławieństw udzielił stowarzyszony honorowo kapitan-pasterz o. Edward Pracz, po czym kolej przyszła na podzielenie się wielkanocnym jajkiem, indywidualne już życzenia świąteczne, a także na pamiątkowe fotki uczestników.

CSPI4465

CSPI4495

Trzech byłych dyrektorów Urzędu Morskiego w Gdyni, od lewej kapitanowie: Leszek Górecki (1976-1982), Hieronim Majek (1982-1990) oraz Andrzej Królikowski (2005-2016)

CSPI4497

Z lewej honorowo przyjęty do Stowarzyszenia Tadeusz Zielonka, wówczas jeszcze (przed przejściem na emeryturę) prezes obchodzącej dzisiaj swój jubileusz 90-lecia gdyńskiej Stoczni Remontowej NAUTA S.A.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski