Po przejściu przez ocenę merytoryczną konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „LAUR INNOWACYJNOŚCI 2016”, opracowana przez firmę Baltic Diving Solutions technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru” została nagrodzona Srebrnym Laurem Innowacyjności w kategorii transportu – jako usługa wsparcia transportu morskiego.

laur-innowacyjnosci-2016Technologia opracowana i wykorzystywana przez firmę Baltic Diving Solutions umożliwia prowadzenie podwodnych inspekcji technicznych prowadzonych w oparciu o wspólną metodologię inspekcyjną CSWIP z wykorzystaniem zbudowanego w firmie Mobilnego Systemu Nurkowego MDS-1. System umożliwia transmisję obrazu na żywo, w dowolne miejsce na świecie, a nadzorujący pracę nurka ma możliwość kierowania nim w czasie rzeczywistym wraz z natychmiastową oceną techniczną badanego obiektu. System oddaje do dyspozycji inspektora gogle wirtualnej rzeczywistości sprzężone z wysokoczułą kamerą na hełmie nurkowym, dzięki temu widzi obiekt w ten sam sposób w jaki widzi go nurek. Technologia ta, poparta  opiniami ośrodków badawczych znalazła uznanie kapituły konkursu powołanej przez Naczelną Organizację Techniczną, która przyznała projektowi nagrodę.

dsc_0666

Wykonywanie inspekcji nurkowych zdalnego nadzoru jest pomocne przy prowadzeniu prac, gdzie właściciel obiektu, inspektor lub specjalista nie mogą przebywać bezpośrednio w miejscu nurkowania. Dzięki ustanowieniu transmisji obrazu z kamery nurka za pomocą serwera umieszczonego w systemie nurkowym oraz przygotowanych protokołów kompresji, obraz jest dostarczany w dowolne miejsce na świecie w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowanemu komunikatorowi nurkowemu, klient może np. kierować nurkiem po kadłubie swojej jednostki, lub zespół projektowy może natychmiast rozpocząć opracowywanie metody usunięcia awarii. Obraz z kamery nurka można transmitować jednocześnie do kilku odbiorców – w tym samym czasie powypadkową inspekcję statku może oglądać armator w Stavanger, ubezpieczyciel w Nowym Jorku oraz zespół techniczny stoczni, która zbudowała jednostkę. Pozwala to na skrócenie czasu reakcji przy uszkodzeniach oraz zdalne prowadzenie prac nad usunięciem awarii.

dsc_0794

Krzysztof Stopierzyński, prezes Baltic Diving Solutions i jednocześnie szef zespołu projektowego wdrażającego tę technologię od wielu lat pracuje jako inspektor podwodnych części platform offshore, rurociągów, jednostek pływających posiadając międzynarodowe kwalifikacje CSWIP 3.2u Underwater Inspector uzyskane w Wielkiej Brytanii – to doświadczenie było pomocne przy szukaniu rozwiązania redukcji opóźnienia od wykonania inspekcji do przesłania materiałów i podjęcia decyzji przez klienta. Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas pracy na instalacjach pełnomorskich m.in. na Morzu Północnym, Kaspijskim i w Afryce Zachodniej firma była w stanie przygotować technologię wpisującą się w międzynarodowe standardy prowadzenia prac, a dzięki sprzęgnięciu nowoczesnego systemu nurkowego MDS-1 z technologiami informatycznymi i metodologią inspekcyjną CSWIP udało się otrzymać technologię innowacyjną, która została doceniona przez klientów oraz nagrodzona srebrnym Laurem Innowacyjności.

Wręczenie nagrody odbyło się podczas gali konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „LAUR INNOWACYJNOŚCI 2016”, organizowanego przez Naczelną Organizację Techniczną w Domu Technika w Warszawie w dniu 23.11.2016. Nagrodę w imieniu firmy Baltic Diving Solutions odebrał prezes zarządu Krzysztof Stopierzyński.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe BDS Sp. z o. o.

Previous

98. rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej

Next

Konferencja poświęcona współpracy Norwesko-Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim

Zobacz również