W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie naukę rozpoczęli przyszli stoczniowcy, którzy wybrali klasę o profilu monter kadłubów okrętowych – Dla mnie ten profil jest bardzo ciekawy. Jest to ciężki i bardzo opłacalny zawód, który wiąże się z pracami na wysokościach, jestem przekonany, że bardzo mi się to spodoba. Będę dążył do tego żeby zostać pracownikiem stoczni, chcę się wyróżniać posadą wśród znajomych – tłumaczy Dawid Pliński – uczeń klasy patronackiej.

IMG_8546 4Przypomnijmy, że z inicjatywą utworzenia klasy patronackiej w Kłaninie wyszła SR ”Nauta”, a szkoła z aprobatą przyjęła tę propozycję. Stocznia jest zainteresowana pozyskiwaniem w przyszłości wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, w szczególności pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje – Dajemy uczniom warunki umożliwiające zdobywanie dodatkowych, niezbędnych do wykonywania zawodu umiejętności. Jeśli będziemy mieli gwarancję, że uczeń będzie chciał pracować w stoczni to chcemy przed nim otworzyć ścieżkę kariery – w grę wchodzi dalsza nauka w technikum czy też pójście na studia – krótko mówiąc zależy nam na ciągłym rozwoju – mówi Sławomir Latos – prezes Stoczni Remontowej ”Nauta” S.A.

IMG_8552 3
Na pierwszym planie od lewej: Ryszard Dubiela, Sławomir Latos i Aldona Czerwińska

Zainteresowanie jest dokładnie takie jak sobie zaplanowaliśmy. Na dzisiaj chęć podjęcia nauki zadeklarowało 20 osób. Pierwszy etap za nami, na kolejne patrzymy z optymizmem – informuje  Aldona Czerwińska – dyrektor ZSP w Kłaninie. Okres nauki będzie trwać 3 lata. Zajęcia podzielone są na dwie części – część teoretyczną, która będzie odbywać się w Kłaninie i część zawodową (teoria, praktyka) w stoczni na ul. Waszyngtona w Gdyni.

IMG_8519 2W pierwszym roku przewidujemy, że będą to dwa dni w tygodniu – jeden dzień na naukę zawodu, jeden dzień na naukę teoretyczną przedmiotów takich jak: podstawy konstrukcji maszyn czy też konstrukcja kadłuba okrętu i prefabrykacja wstępna. Z tych przedmiotów będą mieli w sumie 4 godziny w jednym dniu a w drugim dniu tygodnia 5 godzin praktycznej nauki zawodu. W klasie drugiej i trzeciej ilość zajęć wzrośnie do 3 dni w tygodniu. Stocznia zabezpiecza uczniom stypendium, odzież roboczą, ubezpieczenie, zapewnimy również transport w obie strony – mówi Ryszard Dubiela – nauczyciel teoretycznej nauki zawodu. Pierwsze zajęcia praktyczne odbędą się w najbliższy wtorek na ul. Waszyngtona.

Anna Bulman

Zdjęcia: Anna Bulman i Cezary Spigarski

Previous

Nominacja do nagrody Best Of Boats 2016 dla Nautiki 1150 Voyage

Next

57 regaty Gdynia - Władysławowo - Gdynia

Zobacz również