Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami dla wszystkich chętnych, dni otwarte muzeów, a nawet festyn kulinarny z rybami w tle – te i inne atrakcje znalazły się w programie tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni. Impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.

CSPI1018

Święto Morza w Gdyni odbędzie się w tym roku już po raz czwarty. Jest to wydarzenie tworzone oddolnie przez kilka organizacji i instytucji morskich we współpracy z władzami Gdyni. Nawiązuje do Święta Morza odbywającego się w tym mieście przed drugą wojną światową.

Dzisiaj 19 maja w Gdyni na pokładzie statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Święto Morza 2016. Przedstawiono na niej szczegóły programu tegorocznej edycji imprezy, w którym znalazły się 24 wydarzenia z szeroko rozumianej tematyki morskiej.

CSPI1048

Program zapowiada się niezwykle ciekawie. Święto Morza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca (piątek-niedziela) czyli w pierwszy weekend wakacji. Organizatorzy liczą na tłumy gości.

A będzie co oglądać, podziwiać i w czym uczestniczyć. Imprezą zapowiadającą Święto Morza będzie (20 czerwca) pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu. Przez cały tydzień przed Świętem Morza odbywać się będą bezpłatne rejsy jachtami „Copernicus” i „Purga” dla wszystkich chętnych. Cieszą się one niesłabnącą popularnością od pierwszej edycji imprezy – wolne miejsca rozchodzą się w zaledwie kilka godzin.

CSPI1112

Oficjalnie Święto Morza rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18 mszą św. w intencji ludzi morza w kościele ojców redemptorystów. Połączone to będzie z przemarszem pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam, po raz pierwszy w czasie tegorocznego Święta Morza, zabrzmią działa okrętu-muzeum „Błyskawica”.

Po raz drugi „Błyskawica” odda salut 26 czerwca w samo południe podczas oficjalnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie wypada w ostatnią niedzielę czerwca. Z tej okazji MW udostępni do zwiedzania okręt rakietowy i podwodny. Tego dnia otwarte zostaną również podwoje Muzeum Marynarki Wojennej.

Okręty nie będą jedynymi jednostkami, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Święta Morza. Zwiedzać będzie można również statek handlowy. W Gdyni pojawią się także pomeranki, tradycyjne łodzie kaszubskie z Jastarni, którymi będzie można nawet popływać.

Tegoroczne Święto Morza będzie również okazją do zaprezentowania morskich kulinariów. Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”. W jego ramach przewidziano pokazy i warsztaty kulinarne ze śledziem, dorszem i flądrą w roli głównej. Na stoiskach pojawią się znani kucharze m. in. Tomasz Jakubiak.

Będzie też coś dla umysłu. 25 czerwca planowany jest Piknik Oceanograficzny, podczas którego zapoznać się będzie można z morzem od strony naukowej, a także zwiedzić statek badawczy „Oceanograf 2”. Z kolei Akademia Morska w Gdyni zaprasza na Święto Nawigacji.

SM2016_konf_12_LTFA to jeszcze nie koniec. Cudawianki, Biała Sobota w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, uroczyste rozpoczęcie długodystansowych regat Gdynia-Windawa-Gdynia, dzień otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, pokazy w wykonaniu Gdyńskiego WOPR, koncert chóru „Zawisza Czarny”, kontener prezentacyjny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, a nawet bokserski Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża – to kolejne atrakcje tegorocznego Święta Morza w Gdyni, na które zapraszają organizatorzy.

Wśród nich są Urząd Miasta Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski (koordynator całości imprezy), Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni, Miasto Jastarnia i Muzeum Marynarki Wojennej.

Więcej o samym Święcie jak również aktualny program znaleźć można na stronie: www.swietomorza.eu.

tef

Zdjęcia: Cezary Spigarski i Tadeusz Lademann

Previous

MSC Opera w Gdyni ...

Next

Dzień otwarty Stena Line i wyprzedaż wycieczek na lato

Zobacz również