15 sierpnia br. Gdynia tradycyjnie już świętowała przypadające na ten dzień Święto Wojska Polskiego. 96 lat temu, 15 sierpnia 1920 roku doszło do załamania natarcia Armii Czerwonej na Warszawę, podczas wojny polsko-bolszewickiej, określanego też jako „Cud nad Wisłą” . Dzień ten z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 roku został zatwierdzony jako Święto Żołnierza. W latach międzywojennych obchodzony był bardzo uroczyście. Po II wojnie światowej, od roku 1947, przeniesiono obchody na dzień 12 października, co miało upamiętnić chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino w 1943 roku. Święto dzisiaj obchodzone przywrócono po 45. latach innego punktu widzenia ustawą Sejmu z dnia 30 lipca 1992 r.

CSPI8328Jak co roku główne uroczystości rozpoczęto przy Płycie Marynarza Polskiego. Przy dźwiękach orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej i wprowadzeniu Kompanii Honorowej. Meldunek od jej dowódcy przyjął Komandor Krzysztof Jaworski, dowodzący 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni.

CSPI8360
Tradycyjnie – flaga państwowa na maszt!
CSPI8383
Odczytany został rozkaz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i rozległ się salut świąteczny 21 wystrzałów armatnich z ORP Błyskawica
CSPI8439
Przemówił komandor Krzysztof Jaworski, chwilę później wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartosiewicz

Zaraz też po wystąpieniach odbyło się zwyczajowe już złożenie wiązanek kwiatów przy Płycie Marynarza Polskiego.

CSPI8474

CSPI8592

CSPI8593
Uroczystości zamknęła, jak co roku defilada, zawsze przyciągająca uwagę obecnych

Pomimo swego dość schematycznego przebiegu, każdego roku gdyńskie obchody przyciągają bardzo wielu widzów. W Gdyni gospodarzem jest Marynarka Wojenna, co przekłada się na możliwość zwiedzenia okrętów wojennych, które z Portu Wojennego specjalnie przybywają do Basenu Prezydenta, gdzie cumują przy jego nabrzeżach. Oczywiście i tu, i w Porcie Wojennym obowiązuje Gala Banderowa. Można było wejść na pokłady: ORP „Arctowski” – okrętu hydrograficznego, ORP „Sęp” – okrętu podwodnego oraz ORP „Grom” – okrętu rakietowego.

CSPI8699
Zwyczajowo też w określonych godzinach można było bezpłatnie zwiedzić okręt – muzeum ORP „Błyskawica”

Jedną z dodatkowych atrakcji na ten dzień przygotowanych był festyn zorganizowany w okolicach Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” . Można tu było posłuchać artystów z ośrodka kultury MW, dotknąć różnego rodzaju sprzętu wojskowego, nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich, posmakować grochówki, a nawet zapisać się do Narodowych Sił Rezerwowych.

CSPI8777

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 One Design oraz Scandinavia Skippi 650...

Next

Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD – Star Telekom / Delphia Yachts Cup zwycięża Star Telekom

Zobacz również