W teście wiedzy, zakładaniu kamizelki ratunkowej na czas, przeciąganiu liny i innych konkurencjach zmierzyli się uczniowie gdyńskich szkół w przeprowadzonym 19 kwietnia Konkursie Wiedzy i Sprawności Morskiej „Polska nad Bałtykiem”. Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 44 z Obłuża.

CSPI6677
Wszystkich przywitała główna pomysłodawczyni konkursu, dyrektor SP 39 Sabina Dawidowska

Konkurs, którego motywem przewodnim była 90. rocznica nadania Gdyni praw miejskich, skierowany był do uczniów podstawówek. Wzięło w nim udział pięć 10-osobowych reprezentacji. W szranki stanęły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 – przygotowane przez Marię Staniszewską, nr 26 – Jolantę Głodowską, nr 28 – Dorotę Brzozowską, nr 39 – Anetę Jędrzejek i nr 44 – Jolantę Węgiel. Oprócz konkursowiczów w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej zebrali się kibice ze wszystkich szkół. Ich doping również podlegał ocenie.

CSPI6715

Drużyny rywalizowały w 11 konkurencjach. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii Gdyni – znać np. datę nadania praw miejskich i okoliczności wydarzeń grudniowych w 1970 roku, zawiązać węzeł płaski i ósemkowy w jak najkrótszym czasie, zmierzyć się w turnieju przeciągania liny, zaśpiewać… Młodzież oceniało jury – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat, Marek Twardowski, reprezentant Narodowego Muzeum Morskiego i Dariusz Małszycki, reprezentant Muzeum Miasta Gdyni.

CSPI6742
Od lewej: Marek Twardowski, Dariusz Małszycki i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Najwięcej problemu sprawiło mi przeciąganie liny – mówi Klaudia Janowska z SP nr 44. – Daliśmy radę, ale tej konkurencji nie wygraliśmy. Za to cały konkurs tak. Bardzo się cieszymy.

CSPI6796
Przed konkurencją, sposób zakładania i mocowania kamizelki ratunkowej, wraz z przypomnieniem jak ważne jest prawidłowe jej dopaowanie, demonstrował prezes Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza”, kapitan ż. w. Stefan Krella
CSPI6911
Ostatnia, związana z wielkimi emocjami i wysiłkiem fizycznym konkurencja – przeciąganie liny

Podobają mi się wszystkie inicjatywy, które sprawiają, że młodzież poszerza swoja wiedzę o morzu – mówi Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. – Takie konkursy, to pierwszy krok do zainteresowania się tematyką żeglarską.

CSPI6944
Moment podsumowania i ogłoszenia zwycięzców – reprezentantów SP 44
Najlepsi – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 44 z Obłuża wraz z dyrektor Jolantą Węgiel

Konkurs zorganizowany został przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza – dyrektor Sabinę Dawidowską, Joannę Stasiak, Ireneusza Trojanowicza i Romana Rybińskiego. Współorganizatorami byli Pomorski Związek Żeglarski, Narodowe Muzeum Morskie i Urząd Morski w Gdyni. Nagrody ufundował PoZŻ, miasto Gdynia i Muzeum Marynarki Wojennej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, a patronat medialny Żeglarski.info.

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. laureatem „Orła” tygodnika „Wprost”

Next

Rowerem przez Tunel pod Martwą Wisłą

Zobacz również