Niszczyciel rakietowy USS Donald Cook Marynarki Wojennej USA wszedł dzisiaj, 8 kwietnia, do gdyńskiego portu. Jednostka zacumowała w Basenie Rumuńskim. Wizyta okrętu US Navy w Gdyni ma charakter roboczy i potrwa do poniedziałku, 11 kwietnia.

Rolę gospodarza pełni Dywizjon Okrętów Bojowych 3. FO. Jednostka nie będzie udostępniona do zwiedzania

2016.04.08_fot. T. Urbaniak 066
Manewry wejścia i cumowania okrętu obserwował (jak zawsze z pewnego pułapu) Tadeusz Urbaniak

Z ramienia Marynarki Wojennej gospodarzem wizyty jest Dywizjon Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. W ramach wizyty dowódca amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Donald Cook spotka się z szefem Sztabu 3. Flotylli Okrętów komandorem Wojciechem Sową oraz odwiedzi władze miasta. Współpraca sił morskich Polski i Stanów Zjednoczonych to przede wszystkim wspólne międzynarodowe ćwiczenia morskie. Największym ćwiczeniem, w którym uczestniczą okręty obu państw to coroczny Baltops.

Tegoroczna wizyta amerykańskiego niszczyciela rakietowego w Marynarce Wojennej wpisuje się w cykl spotkań, wizyt i wspólnych manewrów obu flot. Gdynię w 2014 roku odwiedził amerykański niszczyciel USS Oscar Austin (typu Arleigh Burke). Latem ubiegłego roku, przy okazji fazy portowej ćwiczenia Baltops, w Gdyni pojawiły się: niszczyciel rakietowy USS Jason Dunham (typu Arleigh Burke), krążownik USS Vicksburg (typu Ticonderoga) oraz desantowiec USS San Antonio (typu San Antonio).

Wizyty okrętów innych bander są częstym punktem kalendarza międzynarodowych przedsięwzięć polskiej Marynarki Wojennej. Port w Gdyni odwiedzały już nie tylko jednostki większości państw europejskich, ale również okręty z Brazylii, Meksyku, Japonii, Chin, Kanady, oraz Indii. W czasie wizyt marynarze mogą zapoznać się z bazą dydaktyczno-naukową Akademii Marynarki Wojennej oraz zobaczyć okręty Marynarki Wojennej. Tego rodzaju spotkania międzynarodowe pozwalają na wymianę poglądów i doświadczeń morskich oraz zacieśniają współpracę między flotami.

USS Donald Cook (DDG-75) to amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. Jednostka została zwodowana w maju 1997 roku, a w grudniu 1998 roku wcielona do służby w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Niszczyciel wyposażono w system zarządzania walką Aegis, który zapewnia łączność między systemami obrony przeciwrakietowej wszystkich okrętów, na których jest zainstalowany. Powstała w ten sposób sieć, umożliwia rozpoznanie, śledzenie i niszczenie wielu celów w tym samym czasie. Na jego pokładzie znajdują się dwie wyrzutnie rakietowe MK 41, rakiety typu ASROC i rakiety manewrujące Tomahawk. Jego portem macierzystym jest baza Norfolk w Wirginii, a na co dzień stacjonuje w bazie Rota na południu Hiszpanii.

Dane:

  • Długość: 142 metry;
  • Szerokość: 20,4 metra;
  • Zanurzenie: 9,3 metra;
  • Wyporność: 8400 ton;
  • Prędkość: 31 węzłów;
  • Załoga: 270 oficerów i marynarzy.

GALERIA

Źródło: www.3fo.wp.mil.pl

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak

Previous

Tunel pod Martwą Wisłą - blisko otwarcia

Next

Wręczenie dyplomów na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

Zobacz również