Siedemdziesiąt lat temu, 23 czerwca 1946 roku na kołobrzeskiej plaży odprawiona została msza święta w intencji ludzi morza. To nabożeństwo inicjowało pierwsze obchody Dni Morza w polskim Kołobrzegu. Przy zbudowanym nieopodal lustra wody ołtarzu polowym zebrali się mieszkańcy miasta. Większość to przesiedleńcy z terenów przedwojennej Polski wschodniej. Tworzyła się dopiero administracja, w tym również morska. Pierwszym kapitanem portu był Stanisław Mieszkowski (poczytaj tu – kliknij). Przedwojenny oficer Marynarki Wojennej. Pełnił tę funkcję do początku 1946 roku. (Ta tragiczna postać została upamiętniona przez Ligę Morską i Rzeczną. W 2007 roku przy kołobrzeskiej latarni morskiej został odsłonięty pomnik pierwszego polskiego kapitana portu).

20150427283

Z braku marynarzy asystę stanowiła kompania honorowa strażaków w niemieckich hełmach z biało czerwonymi opaskami. Ceremonii przewodniczył O. Polikarp Maciejewski organizator duszpasterstwa w mieście. U stóp ołtarza umieszczono pokaźnych rozmiarów koło sterowe nawiązujące do charakteru uroczystości. Całości dopełniała biało czerwona bandera podniesiona na maszcie. Po części religijnej zorganizowano okolicznościową akademię. Wśród przemawiających był zastępca kapitana portu Wacław Pacho. W tym czasie nie funkcjonował jeszcze port, a tor podejściowy był pełen wraków i min. Dopiero na początku 1947 roku Delegatura Rządu do spraw Wybrzeża wyasygnowała kwotę 7 mln. złotych na odbudowę infrastruktury portowej. Tak rozpoczęła się tradycja obchodów kołobrzeskich Dni Morza. Jeszcze przez kilka lat organizowano okolicznościowe nabożeństwa nad brzegiem Bałtyku. Z czasem jednak ta tradycja zanikła.

W czwartkowe popołudnie w kościele rektorskim, dokładnie w siedemdziesiątą rocznicę tych wydarzeń odprawiona została msza święta koncelebrowana w intencji ludzi morza. Przewodniczył jej nestor kołobrzeskich kapłanów ks. prałat Józef Słomski obchodzący 59. rocznicę święceń kapłańskich.

Kołobrzeg Msza 70.rocznica Mszy Św.odpr.na plaży-  23..06.1946-Dni Morza,fot. K. Ratajczyk (12)

Uroczystość uświetniła kompania honorowa Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Zdrojowa. Inicjatorem przypomnienia tych wydarzeń była Polska Żegluga Bałtycka i Liga Morska i Rzeczna. Przy ołtarzu umieszczono koło sterowe z promu Pomerania nawiązujące do symboliki z 1946 roku. Po mszy głos zabrali przedstawiciele organizatorów. Kapitan żeglugi wielkiej Wojciech Podborączyński, który wspomniał czterdziestoletnią historię PŻB i jej znaczenie dla gospodarki morskiej oraz regionu. Firma powoli odzyskuje dawną świetność. Planowane są zakupy kolejnych jednostek.

Kołobrzeg Msza 70.rocznica Mszy Św.odpr.na plaży-  23..06.1946-Dni Morza,fot. K. Ratajczyk (16)Komandor Marek Padjas wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej podkreślił rolę edukacji morskiej społeczeństwa. Przypomniał XXV Zlot Jungów i wizytę żaglowca ORP Iskra. Nie zabrakło również życzeń dla jubilata, który od czterdziestu czterech lat pełni posługę duszpasterską w Kołobrzegu. To dzięki księdzu prałatowi bazylika odzyskała dawną świetność. Wielokrotnie wspomagał różne ,,morskie” inicjatywy. Zebrani podkreślali, że tradycja i kultura Kościoła oraz morza tworzona była latami przez wspaniałych ludzi, zarówno tych bezpośrednio z nim związanych, jak i zwyczajnych „szczurów lądowych” dla których priorytetem było sławienie Polskiej Bandery na oceanach.

Tekst: LMiR

Zdjęcia: W. Wiśniewski – MOP Kołobrzeg, Kazimierz Ratajczyk

Previous

Port Gdańsk podpisał Porozumienie o współpracy z chińskim Portem Qingdao

Next

Pokazy ratownictwa w Basenie Prezydenta

Zobacz również