Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest współorganizatorem konferencji naukowej „Historia Stoczni Gdańskiej”, która odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

soldek_2_mSwój własny panel podczas konferencji w Europejskim Centrum Solidarności będzie miał statek-muzeum „Sołdek”. Rudowęglowiec już od 35 lat jest z nami: 28 kwietnia 1981 roku został przekazany ówczesnemu Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku z przeznaczeniem na muzealną eksploatację. Dziś, ten pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej statek pełnomorski, jest nie tylko jednym z najczęściej odwiedzanych oddziałów Muzeum. Charakterystyczna sylwetka rudowęglowca, zacumowanego przy Nabrzeżu Ołowianki, na dobre wpisała się w krajobraz Gdańska. „Sołdek” budzi emocje, ma niewyczerpany potencjał i jest wiecznie młody! Podczas konferencji w ECS naukowcy, historycy i muzealnicy zastanawiać się będą jaką wartość ma dziś rudowęglowiec, jakie możliwości kryją się w jego ładowniach i czy „Sołdek” ma rodzeństwo?

soldek_1_mWykład dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dra inż. Jerzego Litwina pt. „Gdzie powinien cumować „Sołdek” poprzedzi dyskusję na temat portu macierzystego statku. Doktor Elżbieta Wróblewska z Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM przypomni biografię projektanta rudowęglowca: w tym roku mija setna rocznica urodzin Stanisława Sołdka! Maciej Maksymowicz z Działu Dokumentacji Naukowej opowie o najciekawszych zdarzeniach, jakie miały miejsce na pokładzie rudowęglowca, a Przemysław Węgrzyn, zastępca kierownika Działu Edukacji NMM, udowodni, dlaczego najmłodsi goście Muzeum tak lubią wizyty na „Sołdku”.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NMM, Cezary Spigarski

Previous

Nowa era kontenerowa w Porcie Gdańsk oraz wizyta Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Next

XXVI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

Zobacz również