Dzisiaj w SKŻ Ergo Hestia Sopot odbyła się konferencja prasowa inaugurująca sopocką i gdyńską edycję programu ENERGA Sailing. W konferencji udział wzięli patroni programu – czołowi polscy zawodnicy w klasie RS:X: Małgorzata Białecka mistrzyni świata 2016, Przemysław Miarczyński – brązowy medalista IO w Londynie oraz Paweł Tarnowski – mistrz Europy 2015.

Małgorzata Białecka

Małgorzata Białecka

Małgorzata Białecka, zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot, od kilku dni mistrzyni świata 2016 w klasie RS:X, była gwiazdą dzisiejszego spotkania. Od obecnego na konferencji prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego otrzymała gratulacje i nagrodę, również komandor klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot Piotr Hlavaty podziękował i pogratulował swojej zawodniczce. Małgorzata Białecka w tym roku będzie patronką programu ENERGA Sailing w Warszawie.

LTF_8890

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing w 2016 roku realizowany będzie w 10 ośrodkach w Polsce. W województwie pomorskim, od tego roku programem objęte są już 3 miasta – po raz czwarty Gdynia, po raz drugi Sopot i po raz pierwszy Gdańsk. W Trójmieście szkoleniem objętych zostanie 200 dzieci w dwóch grupach wiekowych: 7 – 9 i 9 – 11 lat. Ci pierwsi uczyć się będą pływania na łodziach klasy Optimist w ośrodku w Gdyni (100 uczestników), a ich starsze koleżanki i koledzy na deskach windsurfingowych w Gdańsku i Sopocie (50 osób w każdym z ośrodków). Każdy z młodych adeptów żeglarstwa, ucząc się podstaw tego sportu, spędzi na zajęciach w ramach programu ENERGA Sailing 126 godzin w ciągu 42 tygodni od marca do października. Zajęcia prowadzone będą przez pięć dni w tygodniu, co oznacza, że ENERGA Sailing to łącznie 630 godzin nauki żeglowania. W pierwszym etapie, trwającym do końca kwietnia uczestnicy będą poznawać teoretyczne podstawy żeglarstwa i brać udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Natomiast od maja do października będą przekuwać teorię w praktykę podczas treningów na wodzie.

LTF_8862

Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 3000 dzieci. a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich, które jesienią każdego roku odbywają się w szkołach podstawowych w całym kraju. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia zostały przeprowadzone zostały w listopadzie ubiegłego roku w 90 szkołach w całym kraju.

Za organizację zajęć odpowiadają regionalni koordynatorzy programu ENERGA Sailing. Udzielają oni zainteresowanym wszelkich informacji na temat zajęć, warunków uczestnictwa i wszelkich spraw związanych z udziałem w programie. Dane kontaktowe koordynatorów znajdują się na stronie www.edu.energasailing.pl

Swój wkład w żeglarską edukację najmłodszych będą mieli ci najlepsi. Patronami projektu ponownie zostali zawodnicy kadry narodowej ENERGA Sailing Team Poland, w tym Piotr Myszka i Małgorzata Białecka, świeżo upieczeni mistrzowie świata w klasie RS:X. Małgorzata Białecka będzie patronką w Warszawie, w Gdańsku Piotr Myszka. W Sopocie patronem programu jest Paweł Tarnowski, w Gdyni Przemysław Miarczyński.

„Żeglarstwo to nie tylko sport, ale również niesamowita szkoła charakteru. Uczy wytrwałości, konsekwencji i ciężkiej pracy. Wszystko to procentuje nie tylko w sporcie, ale również w codziennym życiu. To ważne, aby zaszczepiać te wartości już u dzieci – ocenia Przemysław Miarczyński. – Dzięki ENERGA Sailing można połączyć przyjemne z pożytecznym i ciekawie spędzić wolny czas, niezależnie czy ktoś zamierza kontynuować sportową karierę czy nie” – dodaje.

Więcej informacji:

Energa Sailing jest częścią Energa Sport – projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), i żeglarstwo (Energa Sailing). Grupa Energa to niezawodny i wiarygodny partner, świadomy znaczenia rozwoju młodych ludzi dla poprawy jakości życia społecznego i gospodarczego. Połączenie społecznej odpowiedzialności biznesu i promocji sportu stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnej rzeczywistości, w której praca, konsekwencja i rywalizacja w duchu fair play stanowią o sukcesie tak jednostek, jak i całych zbiorowości. Poprzez regularnie i konsekwentnie realizowane projekty o charakterze sportowym, idea ta dociera do coraz większych grup młodzieży. Energa Sport to energia na dobry start.

Źródło: PoZŻ

Zdjęcia: Tadeusz Lademann