W miniony czwartek, 17 marca 2016 roku, w ciepłych, odświętnie przybranych, tradycyjnie już gościnnych podwojach gdyńskiego klubu Duszpasterstwa Ludzi Morza Stella Maris odbyło się kolejne, bliskie naszej obyczajowości spotkanie wielkanocne zorganizowane przez gdyński Oddział Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich. Także i tym razem uroczystość zaszczyciło – oprócz licznych członków naszego gremium – wielu gości, których serdecznie powitał przewodniczący Rady Oddziału Stowarzyszenia, inż. Adam Ludwik Stróżyk oraz patron tej „specyficznej, przyjaznej wszystkim przybyszom przystani” ks. Edward Pracz.

CSPI4092

Sięgających odległych lat tradycji i barwnych zwyczajów wielkanocnych – powiedział po słowach wprowadzenia przewodniczący – jest doprawdy wiele. Kojarzą się z pisankami, śniadaniem w gronie najbliższych, ale i wyrazami życzliwości, gestami dobra i pamięci. Życząc wszystkim radości, zdrowia, a także szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym podzielmy się więc tym wielkanocnym jajeczkiem, które uznaje się za symbol zbliżających się świąt. Które w chrześcijaństwie, a szczególnie w naszej kulturze jest metaforą nowego, odradzającego się życia…

W bogatej symbolice świąt Zmartwychwstania Pańskiego… – uzupełniał wypowiedź swojego poprzednika, dziękując za zaproszenie, ks. Edward – baranek wielkanocny, nazywany w teologii biblijnej Barankiem Paschalnym, symbolizuje Chrystusa Pana. Jest trwałym, niezaprzeczalnym, znakiem zwycięstwa Jezusa nad grzechem, złem i śmiercią. Stygmatem chwały jaką otrzymał od niebiańskiego Ojca… – zakończył, tuż potem dołączając się do życzeń składanych przez inż. Stróżyka.

CSPI4119

Osobną, niemniej istotną częścią tego wielkanocnego wieczoru, było uroczyste nadanie tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich kapitanowi żeglugi wielkiej, mgr. Romanowi Watrasowi. Absolwentowi Szkoły Jungów (1947/1948), Państwowej Szkoły Morskiej (1951), Uniwersytetu Gdańskiego, byłemu nauczycielowi akademickiemu i kierownikowi Wydziału Nawigacyjno-Połowowego Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, wreszcie – długoletniemu, darzonemu dużym szacunkiem dowódcy statków. Asygnowane przez Radę Oddziału wyróżnienie przyznano – co podkreślił inż. Stróżyk – jednogłośnie, a ogłoszenie faktu przyjęto szczególnie gromkimi brawami.

CSPI4128

Zauważyć pewnie należy, ze w ubiegłym roku tym samym szacownym tytułem wyróżniono kapitana żeglugi wielkiej, inż. Wacława Sołtysa, który – dodajmy – wraz z małżonką był na czwartkowym spotkaniu obecny.

Przedstawiając relację z wielkanocnego przyjęcia, nie można pominąć bogactwa świątecznego, zdobionego okolicznościową dekoracją stołu, który wypełniały – dzięki hojności zaprzyjaźnionych fundatorów – serniki, szarlotki, lukrowane babki, przekładane rodzynkami ciasta, owoce, ale też napoje. Sponsorom za ten sympatyczny gest – pomimo że zrobił to już przewodniczący – należy podziękować raz jeszcze.

(ertel)

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

ZMIANY W RADZIE NADZORCZEJ ZARZĄDU MORSKIEGO PORTU GDYNIA S.A. VI KADENCJI

Next

Bumer szykuje się do akcji...

Zobacz również