Przedstawiamy Wirtualne Muzeum Morskie (www.wmm.nmm.pl): stronę internetową, pozwalającą na łatwy dostęp do kolekcji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W katalogu online, który wchodzi w skład Wirtualnego Muzeum Morskiego, znajdziemy nie tylko opisy i zdjęcia eksponatów, ale także multimedia, takie jak modele 3D oraz animacje – tłumaczy Paweł  Monkiewicz z działu Digitalizacji NMM. – Modele wybranych eksponatów można szczegółowo obejrzeć ze wszystkich stron wraz z detalami, a rekordy zapisać w formacie PDF lub XML. Cały czas pracujemy nad wzbogaceniem strony o kolejne opisy, animacje i multimedia, opracowujemy też mapy pokazujące najciekawsze miejsca pozyskania zabytków.

Ważnym elementem Wirtualnego Muzeum Morskiego jest Wirtualny Skansen Wraków. „Skarbiec” modeli 3D zatopionych jednostek, m.in. wraka XIX-wiecznego statku „Porcelanowiec” czy XVII-wiecznego okrętu szwedzkiego „Solen”.

Użyty sposób prezentacji pozwala na pokazanie stanowiska z perspektywy archeologa podwodnego, jedyną różnicą jest fakt, że w trakcie badań podwodnych widoczność ograniczona jest z reguły do 2-3 m, natomiast modele na ekranie komputera można obejrzeć w całości. Udostępnione stanowiska są nie tylko wiernym odwzorowaniem prawdziwych obiektów, ale także narzędziami do monitorowania i ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego – mówi dr Tomasz Bednarz (na zdjęciu poniżej), kierownik Działu Digitalizacji NMM.

dr-tomasz-bednarzWirtualne Muzeum Morskie to także nasza platforma edukacyjna. Gromadzimy tu testy wiedzy, które sprawdzają i porządkują wiadomości o morskiej historii Polski, a „quizy miesiąca” utrwalają informacje i zachęcają do wirtualnej wędrówki w czasie i przestrzeni. Polecamy także gry na urządzenia mobilne poświęcone żegludze i okrętownictwu oraz jedyne w Polsce kalendarium morskie dostępne pod postacią widżetu – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji NMM – Jeżeli ktoś jest ciekawy, co wydarzyło się w Polsce i na świecie danego dnia roku, z pewnością będzie tu zaglądał codziennie!

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NMM

Previous

Najnowszy gdański mocarz portowy Herkules

Next

Jak wydobywa się wraki, czyli rodzinny spacer po CKWS

Zobacz również