22 stycznia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta zwodowany został częściowo wyposażony statek do obsługi farm wiatrowych (Service Offshore Vessel) zamówiony przez norweskiego klienta – Havyard Ship Technology. Dla stoczni Nauta jest to pierwsze wodowanie w tym roku. 

CSPI9358

Rok temu informowaliśmy o pozyskaniu kontraktu na tę jednostkę, a dziś statek spłynął z pochylni B1. Esvagt Njord powstał w szybkim tempie, warto też zaznaczyć, że równolegle trwały prace przy budowach innych jednostek – powiedziała Ewa Jagielska, która kieruje Działem Marketingu Nowych Budów w stoczni Nauta.

Esvagt Njord ma prawie 84 m długości i ponad 17 m szerokości, a jego zanurzenie wynosi 7,7 m. Statek będzie pracował przy obsłudze farmy Dudgeon u wybrzeży Norfolk w Wielkiej Brytanii. Na jego pokładzie zakwaterowanie znajdzie załoga zajmująca się serwisowaniem i konserwacją wież wiatrowych.

CSPI9411
Uroczystość rozpoczął, a po przemówieniach Prezesa Zarządu Krzysztofa Juchniewicza oraz przedstawicieli norweskiej firmy – przeprowadził procedurę wodowania Sławomir Łubiński, Dyrektor Zakładu Nowych Budów w Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Dziób o charakterystycznym kształcie umożliwi jednostce operowanie zarówno na wodach spokojnych, jak i wzburzonych. Natomiast dzięki rufie z dwiema płetwami dennymi, kadłub i śruby napędowe zyskają większą wydajność. Zastosowane rozwiązania umożliwią zapewnienie taniego i przyjaznego środowisku połączenia pomiędzy farmą wiatrową, a bazą techniczną na lądzie.

Operatorem jednostki będzie ESVAGT – dostawca usług związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na morzu. Firma dysponuje flotą 43 nowoczesnych jednostek pomocniczych, a kolejnych 5 statków jest w trakcie budowy.

CSPI9466
No i ruszył, pomału i spokojnie, startując z połowy pochylni – przecież od góry buduje się już nowa jednostka… :)

Esvagt Njord jest drugim statkiem pomocniczym wybudowanym przez stocznię Nauta, w 2014 stocznia zwodowała jednostkę SIEM Symphony (zajrzyj tu – kliknij) przeznaczoną do obsługi platform wiertniczych. W tej chwili Nauta ma zakontraktowanych 8 statków, a 4 z nich zostaną zwodowane jeszcze w tym roku. Od momentu uruchomienia Zakładu Nowych Budów w Gdańsku, Nauta zwodowała już 8 statków. W portfolio stoczni znajdują sejnery rybackie, jednostki do obsługi sektora offshore oraz statki naukowo-badawcze. Zróżnicowana oferta pozwala Naucie utrzymywać silną pozycję na rynku nowych budów i kierować ofertę do szerszej grupy klientów.

Źródło: materiały prasowe Mars Fiz

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Nowa chłodnia w Porcie Gdańsk

Next

Pierwszy statek z napędem LNG w Porcie Gdynia

Zobacz również