26 września 2016 roku po długiej chorobie i ciężkich z nią zmaganiach odszedł na wieczną wachtę nasz Przyjaciel i Kolega pisarz marynista redaktor mgr Henryk Mąka.

Urodził się w 1930 rok w Piotrkowie Trybunalskim. Studia kończył na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale dziennikarskim. Pracę zawodowa przez wiele lat wykonywał w Szczecinie. Na emeryturze osiadł w Warszawie.

Miasto Piotrków Trybunalski nadało Mu godność Honorowego Obywatela. Za pracę dziennikarska i literacką otrzymał szereg nagród i wyróżnień.

henryk_maka_02Otrzymał:

I Nagrodę Klubu Publicystów Morskich, Nagrodę Ministra Gospodarki Morskiej, Specjalne Wyróżnienie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.

Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej wyróżnił Go Łódzką, Błękitną i Wielką Komandorią. Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej odznaczył Go najwyższymi wyróżnieniami Pierścieniem Hallera i Krzyżem „Pro Mari Nostro”. Zjazd Ligi Morskiej nadał Mu godność Honorowego Członka.

W czerwcu 2016 u roku podczas uroczystego otwarcia III Międzynarodowych Targów i Konferencji Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Water Ways Expo 2016 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród wielu odznaczeń państwowych był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatnich tygodniach, już nie wstając z łóżka, w rozmowie telefonicznej, żegnał się z nami staszicowskim pozdrowieniem „Trzymajcie się morza”.

Wiecznie żywy pozostanie w naszych wspomnieniach. Cześć Jego pamięci.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 4 października 2016 roku w Warszawie na cmentarzu Służew Pyry

Zarząd Okręgu Łódzkiego Ligi Morskiej i Rzecznej

Zdjęcia: archiwum Rodziny zmarłego

Previous

29 września Światowym Dniem Morza

Next

„HORYZONT II” – Powrót ze Spitsbergenu

Zobacz również