24 czerwca br. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbyło się nabożeństwo w intencji ludzi morza. Mszę odprawili wspólnie biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. dr Zbigniew Zieliński i duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz. O godz. 18.00 rozpoczęto od wprowadzenia Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej, która po wprowadzeniu sztandarów organizacji morskich, asystowała sztandarowi MW, co znacznie uhonorowało wydarzenie. Przybyli wszyscy, którym nieobce są sprawy gospodarki morskiej – kadra zarządzająca morskimi firmami i instytucjami, przedstawiciele uczelni wyższych, urzędów państwowych, przedstawiciele władz  Miasta Gdyni i jej mieszkańcy.

Msza to niezwykła – od powitania z imienia i nazwiska większości przybyłych rozpoczął ks. Edward Pracz

Jak też co roku, po mszy jej uczestnicy udali się pochodem pod Płytę Marynarza Polskiego, gdzie dokonano po ceremoniale wojskowym, tradycyjnego złożenia szacunku ku pamięci ludzi, którym jest dedykowana. Trochę przeszkadzała deszczowa aura, ale jak się okazało miała i ona swoje ciekawe oblicze…
Senator PO Sławomir Rybicki i posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk ramię w ramię pod kaszubskim parasolem… :)

A na zakończenie wystarczyło już tylko przedrzeć się przez blokadę Święta Morza na Skwerze Kościuszki, zorganizowaną przez władze tego pięknego miasta (za co już zdążyły przeprosić – kliknij tu), aby chronić duchy rowerzystów (bo żywych chyba nikt nie widział), i przedostać się do budynku Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej, aby w miłej i serdecznej atmosferze, przy małym co nieco, ponarzekać troszeczkę na mało tego wieczora sprzyjającą, deszczową pogodę :)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

 

Previous

INFORMACJA Zarządu Stoczni Remontowej NAUTA S.A. w Gdyni

Next

OOCL "Hong Kong" - największy na świecie kontenerowiec zawinął do Gdańska

Zobacz również