16 października br. odbyła się uroczysta gala dla upamiętnienia 95-lecia Portu w Gdyni. Gościnne progi gdyńskiego Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej zapełniły się o godz. 19.00.

Przed przejściem do części oficjalnej – rozpoczęto pierwszym z kilku zaplanowanych na ten wieczór, przeplatających obchody, występów artystów Teatru Muzycznego, jak zawsze perfekcyjnych i bardzo widowiskowych

Uroczystość rozpoczął od powitania gości prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Adam Meller. Wśród obecnych na sali: Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk, przewodnicząca Komisji GMIŻŚ Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłowie na Sejm RP: Janusz Śniadek i Marcin Horała, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP prof. dr hab. med. Piotr Czauderna, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Duszpasterz Ludzi Morza o. Edward Pracz oraz wielu znamienitych gości, pracownicy Zarządu MPG-a S.A., przedstawiciele firm funkcjonujących na terenach portowych.

Prezes przypomniał, że 23 września 1920 roku uznawany jest, po przyjęciu przez Sejm RP ustawy o budowie portu, za datę początkową jego powstania. Nie mógł nie wspomnieć o inż. Tadeuszu Wendzie głównemu jego projektantowi, który też objął funkcję kierownika zarządu budowy. Specjalne przywitanie skierował do obecnej na sali wnuczki Tadeusza Wendy – Hanny Wenda Uszyńskiej

Prezes Adam Meller przypomniał o wielkiej roli ówczesnego ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, którego działania inicjujące zapewniły budowie finansowanie, rozmach i aprobatę całego społeczeństwa. Chwalił też dzisiejszy port jako bardzo atrakcyjne miejsce, zarówno dla inwestorów, jak i największych pracodawców w mieście. Mówił o najważniejszych kierunkach rozwoju portu, o budowie nowej obrotnicy, nowego publicznego terminalu promowego, ale i o najnowszej koncepcji budowy portu zewnętrznego planowanej w dość dalekosiężnej koncepcji Gdynia 2030. O historii gdyńskiego portu poczytaj tu – kliknij.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili najważniejsi z gości. We wszystkie etapy uroczystości wkomponowane były występy artystów Teatru Muzycznego, prezentujących specjalnie na tę okazję przygotowany program.

Pięknego Jubileuszu winszuje minister Marek Gróbarczyk

Ojciec Edward Pracz został poproszony do poświęcenia nowego sztandaru ZMPG-a S.A. Poproszono obecnych o powstanie z miejsc na moment wprowadzenia i poświęcenia sztandaru.

Doceniono zasłużonych pracowników złotymi i srebrnymi medalami „Za długoletnią służbę” . Medale do piersi przypinał Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Przewodnicząca Komisji Morskiej posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Order Honorowy Związku Piłsudczyków wręczał prezesowi Adamowi Mellerowi prezes Zarządu Krajowego Stanisław Władysław Śliwa
Na zakończenie części oficjalnej słowa podziękowania od prezesa Adama Mellera w kierunku organizatorów, artystów i wszystkich gości za wspólne uczestnictwo w obchodach 95-lecia. Zaraz potem rozpoczęła się część mniej oficjalna, przeznaczona na poczęstunek i rozmowy w kuluarach

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Polski Związek Zarządców Statków na Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni 2017

Next

XVII Forum Gospodarki Morskiej 2017

1 comment

Comments are closed.

Zobacz również