10 lutego o godz. 9.30 rozpoczęto uroczystości związane z obchodami 97. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku. Część wstępna odbyła się na puckim rynku tuż przed siedzibą władz miasta. Tego roku nawet drzewa rosnące wokół przybrały narodowe barwy. Przybyła mniejsza ilość gości niż zazwyczaj, ale w tym samym czasie (niestety…) w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbywała się prezentacja ważnego dokumentu – „Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP„. Prezentacja, zorganizowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, odciągnęła część ważnych uczestników dorocznie odwiedzających Puck w tym szczególnym, bardzo symbolicznym dla Polski Morskiej dniu…
Tradycyjnie rozpoczęto od złożenia meldunku przez dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej MW kpt. mar. Pawła Narlocha – dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradm. Krzysztofowi Jaworskiemu. Następnie, przy dźwiękach hymnu narodowego na maszt trafiła Polska flaga.
Po takim patriotycznym wstępie wystąpiła, witając przybyłych okolicznościową przemową, głównodowodząca miastem Puck – jego burmistrz Hanna Pruchniewska.
W imieniu współorganizatora uroczystości – Ligi Morskiej i Rzecznej głos zabrał jej prezes kpt. ż. w. Andrzej Królikowski. Podsumowując zdarzenia minionego roku (96. obchody, z uwagi na obecność głowy państwa przyciągnęły szczególnie dużą liczbę uczestników – kliknij tu), podkreślał wagę i znaczenie związków Polski z morzem. Jak powiedział na zakończenie swojej przemowy: „Dlatego tak ważnym jest byśmy czuli, że Bałtyk to nasza przepustka do lepszego życia. By Polak i człowiek morza to były pojęcia tożsame. Temu między innymi służą te nasze spotkania na puckim rynku. W rocznicę dnia, w którym generał Józef Haller, platynowym pierścieniem dokonał Zaślubin Polski z morzem.” (Całość przemówienia – kliknij)



Jak też co roku, po mszy, wszyscy udali się do Portu Rybackiego. Co prawda, jak ostatnio w Narodowym Muzeum Morskim (zajrzyj tu – kliknij) podkreślał dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, Mirosław Kuklik – nie był on miejscem historycznych, generała Józefa Hallera zaślubin, jednak wydaje się dzisiaj najbardziej dogodnym miejscem wspominania tamtejszego wydarzenia z 10 lutego 1920 roku.
Jednym ze stałych punktów puckich uroczystości jest wręczanie wyróżnień Ligi Morskiej i Rzecznej w postaci krzyży Pro Mari Nostro oraz medali za zasługi dla LMiR. Do odbierania przyznanych przez Ligę honorów zapraszał po kolei sekretarz LMiR Tadeusz Kuśmierski. I tak, ligowe krzyże przypadły w udziale:
– Zespołowi Szkół Samorządowych w Kobylnicy,
– Szkole Podstawowej Nr 139 im. Wojska Polskiego w Łodzi,
– Hannie Pruchniewskiej – Burmistrz Miasta Puck,
– Annie Stelmaszyk-Świerczyńskiej – Dyrektor ds. Technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni,
– profesorowi Adamowi Weintritowi z Akademii Morskiej w Gdyni,
– Stanisławowi Kubełowi – Staroście Powiatu Ostrołęckiego,
– Tomaszowi Jarzyńskiemu z Oddziału LMiR w Tomaszowie Mazowieckim oraz
– Maciejowi Mariańskiemu opiekunowi szkolnego Koła LMiR w Nieszawie.
– dr Elżbietę Marszałek – Wiceprezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz
– dr. hab. Andrzeja Rzepkę z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Chwilę później z helikoptera MW na wody Zatoki Puckiej powędrował wieniec.
Jak co roku, na zakończenie uroczystości, delegacje gości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.