10 lutego o godz. 9.30 rozpoczęto uroczystości związane z obchodami 97. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku. Część wstępna odbyła się na puckim rynku tuż przed siedzibą władz miasta. Tego roku nawet drzewa rosnące wokół przybrały narodowe barwy. Przybyła mniejsza ilość gości niż zazwyczaj, ale w tym samym czasie (niestety…) w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbywała się prezentacja ważnego dokumentu – „Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP„. Prezentacja, zorganizowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, odciągnęła część ważnych uczestników dorocznie odwiedzających Puck w tym szczególnym, bardzo symbolicznym dla Polski Morskiej dniu…

CSPI5671

Tradycyjnie rozpoczęto od złożenia meldunku przez dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej MW kpt. mar. Pawła Narlocha – dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradm. Krzysztofowi Jaworskiemu. Następnie, przy dźwiękach hymnu narodowego na maszt trafiła Polska flaga.

CSPI5724

CSPI5750

Po takim patriotycznym wstępie wystąpiła, witając przybyłych okolicznościową przemową, głównodowodząca miastem Puck – jego burmistrz Hanna Pruchniewska.

CSPI5782

W imieniu współorganizatora uroczystości – Ligi Morskiej i Rzecznej głos zabrał jej prezes kpt. ż. w. Andrzej Królikowski. Podsumowując zdarzenia minionego roku (96. obchody, z uwagi na obecność głowy państwa przyciągnęły szczególnie dużą liczbę uczestników – kliknij tu), podkreślał wagę i znaczenie związków Polski z morzem. Jak powiedział na zakończenie swojej przemowy: „Dlatego tak ważnym jest byśmy czuli, że Bałtyk to nasza przepustka do lepszego życia. By Polak i człowiek morza to były pojęcia tożsame. Temu między innymi służą te nasze spotkania na puckim rynku. W rocznicę dnia, w którym generał Józef Haller, platynowym pierścieniem dokonał Zaślubin Polski z morzem.” (Całość przemówienia – kliknij)

CSPI5818

CSPI5836
Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników, w asyście Orkiestry i Kompanii Honorowej MW, oczywiście w towarzystwie niesionych z dumą sztandarów, do puckiej fary, gdzie odbyła się msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza, pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego J.E. Ks. Abp. Sławoja Leszka Głódzia
CSPI5856
Jako pierwszy – sztandar Urzędu Morskiego w Gdyni, całość zamykał, jak zawsze najbardziej uroczyście wprowadzony sztandar Marynarki Wojennej RP
CSPI5922
Metropolita Gdański J.E. Ks. Abp. Sławoj Leszek Głódź, który na zakończenie przeprowadzonej przez siebie mszy, dodał kilka słów, jakby oczekiwanych przez zgromadzonych tu wiernych. Otóż powiedział, że Kościół Katolicki w Polsce nie jest i nie będzie stronnikiem jakiejkolwiek partii politycznej: „(…) ani PiS-u, ani PO, ani Kukiz’15, ani .Nowoczesnej, ani żadnej innej i jednakowo przyjmuje wszystkich wiernych…”. Mnie z kolei słowa te wydały się godnymi przytoczenia i zapamiętania :)

Jak też co roku, po mszy, wszyscy udali się do Portu Rybackiego. Co prawda, jak ostatnio w Narodowym Muzeum Morskim (zajrzyj tu – kliknij) podkreślał dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, Mirosław Kuklik – nie był on miejscem historycznych, generała Józefa Hallera zaślubin, jednak wydaje się dzisiaj najbardziej dogodnym miejscem wspominania tamtejszego wydarzenia z 10 lutego 1920 roku.

CSPI6000

Jednym ze stałych punktów puckich uroczystości jest wręczanie wyróżnień Ligi Morskiej i Rzecznej w postaci krzyży Pro Mari Nostro oraz medali za zasługi dla LMiR. Do odbierania przyznanych przez Ligę honorów zapraszał po kolei sekretarz LMiR Tadeusz Kuśmierski. I tak, ligowe krzyże przypadły w udziale:

– Komendzie Portu Wojennego Gdynia,

– Zespołowi Szkół Samorządowych w Kobylnicy,

– Szkole Podstawowej Nr 139 im. Wojska Polskiego w Łodzi,

Hannie Pruchniewskiej – Burmistrz Miasta Puck,

Annie Stelmaszyk-Świerczyńskiej – Dyrektor ds. Technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni,

– profesorowi Adamowi Weintritowi z Akademii Morskiej w Gdyni,

Stanisławowi Kubełowi – Staroście Powiatu Ostrołęckiego,

Tomaszowi Jarzyńskiemu z Oddziału LMiR w Tomaszowie Mazowieckim oraz
Maciejowi Mariańskiemu opiekunowi szkolnego Koła LMiR w Nieszawie.

Złotym Medalem „Zasłużonym dla Ligi Morskiej i Rzecznej” odznaczono:

– dr Elżbietę Marszałek – Wiceprezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz

– dr. hab. Andrzeja Rzepkę z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

CSPI6096

Chwilę później z helikoptera MW na wody Zatoki Puckiej powędrował wieniec.

CSPI6227

Jak co roku, na zakończenie uroczystości, delegacje gości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

CSPI6288

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski
Previous

Prezentacja obrazu Juliana Fałata "Zaślubiny Polski z morzem"

Next

W Gdyni zaprezentowano Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego

Zobacz również