28 listopada br. o godz. 8.00, podniesieniem wielkiej gali banderowej na okrętach rozpoczęto uroczystości związane z obchodami (po raz ostatni dwucyfrowymi) 99-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej, rozkazem Naczelnika Państwa marszałka Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, nakazującym utworzenie Marynarki Polskiej. O godz. 9.00 odbyła się Msza Święta z modlitwą ekumeniczną w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni-Oksywiu.

Główne uroczystości rocznicowe miały miejsce od godz. 12.00 przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała dywizji Jarosława Miki oraz Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela.

Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika składa meldunek Ministrowi Obrony Narodowej
Za chwilę, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego – bandera na maszt
Przemawia Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel

Zmiana wart przy Płycie Marynarza Polskiego
Za moment wręczenie medali „Za zasługi dla obronności kraju”
Przemawia Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika
Jak mówił Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, zapowiadając podniesienie bandery na niszczycielu min ORP Kormoran, planowane na godz. 14.30: „(…) zostały już podjęte decyzje o budowie dwóch następnych takich samych jednostek, podjęto decyzje o budowie kolejnych okrętów, w tym ORP Ratownik, zostały podjęte decyzje o wyborze w ciągu następnych kilku dni naszego partnera w budowie co najmniej trzech nowoczesnych okrętów podwodnych, wyposażonych w rakiety manewrujące (…)”
Delegacje złożyły wieńce pod Płytą Marynarza Polskiego oraz tradycyjnie dokonano wpisów do Księgi Pamiątkowej
Na zakończenie tego etapu rocznicowych obchodów – parada pododdziałów przed trybuną honorową i przejście uczestników na Molo Południowe, gdzie dokona się podniesienie bandery na najnowszej jednostce Marynarki Wojennej ORP Kormoran, z krótką po drodze wizytą na ORP Błyskawica

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

 

Previous

Orzeł Pomorski 2017

Next

Podniesienie bandery na niszczycielu min ORP Kormoran

Zobacz również