Spotkanie po latach – zjazd absolwentów, uroczysty bal, gala w Filharmonii, spotkania na wydziałach – na przełomie maja i czerwca Akademia Morska w Szczecinie świętuje 70-lecie.

Rok 2017 to ważny jubileusz w historii polskiego szkolnictwa morskiego. Przed siedemdziesięciu laty, 1 stycznia 1947 roku, powołano do życia Państwową Szkołę Morską w Szczecinie, której idee kontynuowały tradycje sięgające czasów międzywojennych oraz czerpały z pierwszych polskich ośrodków szkolących ludzi morza. To właśnie tam mają swoje źródło idee, które przyświecają codziennej pracy dzisiejszej Akademii Morskiej w Szczecinie. Przez siedem dekad mury uczelni morskich w Szczecinie opuściło 15 tysięcy osób.

Punktem kulminacyjnym jubileuszu będą uroczyste obchody, które zaplanowano na termin od 31 maja do 2 czerwca 2017 roku. To wtedy odbędzie się zjazd absolwentów, uroczysty bal, oraz wiele atrakcji, jak m.in. uroczysta gala w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza – jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych Europy. Podczas gali wręczymy doroczną nagrodę „Wilka Morskiego”, a także zaprosimy do wysłuchania koncertu w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zaproszonych gości: kwartetu Grupa MoCarta.

Jednym z istotnych punktów obchodów będzie również wodowanie nowej książki autorstwa profesora Aleksandra Walczaka – wieloletniego rektora uczelni. „Na szczecińskim szkolnym farwaterze. Wspomnienia rektora uczelni morskiej” – to tytuł, którym prof. Walczak podsumowuje wieloletnią tradycję szkolnictwa morskiego w Szczecinie i pozwala zagłębić się w jego historię oraz metodykę, a także zmiany, jakie na oczach profesora następowały przez wiele lat.

Mieszkańców miasta zapraszamy do udziału w widowiskowej inauguracji jubileuszu przed gmachem głównym uczelni, przy Wałach Chrobrego, gdzie uroczyście podniesiemy banderę, tam weźmiemy też udział w uroczystym przemarszu, prowadzonym przez Kompanię Honorową AM, z towarzyszeniem orkiestry wojskowej. Podniosłą, a przy tym bardzo wzruszającą uroczystością jest też apel pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza na Cmentarzu Centralnym – będzie miał miejsce 31 maja o godz. 21:00.

Uczczeniem tego jubileuszu chcemy przypomnieć szczecinianom o bogatej tradycji morskiej naszego miasta. Pielęgnujemy pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, kreujemy społeczność studencką, przyszłe kadry morskie i lądowe – budując wśród nich poczucie wspólnoty i przynależności do szczególnego grona studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. Wciąż rozwijamy nasze zaplecze technologiczne, szkoleniowe oraz nowoczesną ofertę edukacyjną, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i gospodarki. Mamy za sobą 70 lat tradycji, z perspektywy której patrzymy daleko w przyszłość.

20 maja br. można było w Gdyni zobaczyć dość rzadkiego tutaj gościa – przy Nabrzeżu Pomorskim cumował statek szkolny Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI”

Weronika Bulicz, Rzecznik prasowy Akademii Morskiej w Szczecinie

Zdjęcia: materiały prasowe AM i Cezary Spigarski (również komentarz)

Previous

IX Konkurs Fotograficzny w Akademii Morskiej w Szczecinie

Next

Wodna Fiesta w Gdyni

Zobacz również