Tegoroczny zlot żaglowców Baltic Sail organizowany w Gdańsku po raz 21, odbywał się w dniach 29 czerwca do 2 lipca br. Zasadniczą nowością zlotu było usytuowanie centrum imprezy wraz ze sceną główną na Wyspie Ołowianka. Stało się to możliwe dzięki uruchomionej niedawno kładce przez Motławę właśnie na wyspę prowadzącą. Tam też miała miejsce konferencja prasowa, dająca obraz planowanym wydarzeniom, jak też późniejsze, scenicznie przeprowadzane oficjalne otwarcie zlotu, wręczenie przechodniego Bursztynowego Pucharu Neptuna dla zwycięzców dorocznego wyścigu o to trofeum. Cały też czas trwania zlotu wypełniała muzyka szantowa dobiegająca ze sceny (koncerty znane nam pod nazwą „Szanty pod Żurawiem”), na której prezentowały swoje umiejętności popularne zespoły szantowe. Na lądzie działo się dużo i mimo zniechęcającej, deszczowej, piątkowo-sobotniej aury sporo było ludzi zainteresowanych wydarzeniami.

29 czerwca – w tle widoczna opuszczona kładka przez Motławę – dla wielu turystów i mieszkańców Gdańska niewątpliwa atrakcja. Przeciwnicy twierdzą, że utrudniła znacznie ruch na Motławie i zepsuła widok starówki podczas wpływania do miasta, zwolennicy chwalą i korzystają z radością
Trwające „Szanty po Żurawiem” za chwilę, w piątek 30 czerwca – wieczorne, oficjalne otwarcie zlotu
Moment otwarcia zlotu – przemawia reprezentujący organizatora zlotu prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski, obok wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i kapitan Włodzimierz Przysiecki
Sobota. 1 lipca – trwają „Szanty pod Żurawiem”, na scenie gdyński zespół „Mechanicy Shanty”, za chwilę wręczenie „Bursztynowego Pucharu Neptuna”
Odbierająca puchar Agata Czarmińska z żeńskiego teamu „Shekle” obsadzającego jacht „Falcon” (w wyścigu o puchar dziewczyny zajęły piąte miejsce). Na zdjęciu w roli reprezentującej zwycięską załogę katamaranu „Exploder 20” – Wojciecha Kaliskiego i Filipa Walczaka. Trzeba dodać, że w towarzyszących zlotowi regatach Nord Cup, załoga „Shekli” na jachcie „Falcon” zajęła drugie miejsce :)
Inscenizacja „Bitwy morskiej” z udziałem gdańskiej grupy rekonstrukcyjnej i żaglowców „Bryza H” oraz „Ark”
Największa wokalno-muzyczna atrakcja sobotniego wieczoru – występ chóru męskiego „Zawisza Czarny”
Wieczorny pokaz fajerwerków

Odniosłem też nieodparte wrażenie niewielkiego uczestnictwa jednostek pływających w zlocie. Co prawda najwięksi uczestnicy, żaglowce takie, jak: „Santa Barbara Anna”, „Joanna Saturna”, „Baltic Beauty”, „Bryza H”, „Baltic Star”, „Ark”, „Ernestine”, „Olander”, „Norøy” czy kilka większych jachtów odbywały rejsy turystyczne na Zatokę Gdańską i nie zawsze były w porcie widoczne. Z pamięci kilku ostatnich lat wydobywam widoki cumujących ze sobą burta w burtę wielu ciekawych jednostek – tego roku nigdzie nie było gęsto.

S/y „Santa Barbara Anna” przed wyjściem na paradę kończącą zlot – ze mną na pokładzie. Niestety, z uwagi na późniejszą kolizję, nie mogłem zobaczyć jej pod żaglami :(

Odbywająca się na zakończenie zlotu, 2 lipca parada na Motławie również świeciła pustkami. Niewiele przybyło mniejszych jednostek i jachtów motorowych, być może inne wydarzenia nie pozwoliły na obecność. Na pewno dopisała publiczność, która oblegała barierki po obu stronach Motławy. Brakowało mi też trochę zwykle w pióropuszach wody prowadzącego paradę holownika.

Końcówkę parady zakłóciła dość brawurowa jazda statku Żeglugi Gdańskiej „Danuta”, który koniecznie musiał wyprzedzać idące torem wodnym jachty, co skutkowało otarciem się burtami z idącym w przeciwnym kierunku na czele parady s/y „Santa Barbara Anna” (zajrzyj tu – kliknij). Dzisiaj już wiadomo, że uszkodzenia nie były poważne (na szczęście żaglowiec nie znalazł się w tym miejscu kilka sekund szybciej) i armatorzy porozumieli się ze sobą co do dalszych działań.

Zlot zakończono pokazami ratownictwa w wykonaniu ochotników z WOPR

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

35 lat służby pod biało-czerwoną

Next

„Dar Młodzieży” ponownie wyruszy dookoła świata

Zobacz również