1 maja br. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w miejscu cumowania okrętu-muzeum „Błyskawica” , po raz kolejny zorganizowana została impreza pn. „Błyskawiczna Majówka” . Trzeba powiedzieć, że impreza ta doskonale wkomponowała się już w gdyńskie pierwszo-majowe świętowanie. Jak co roku na nabrzeżu zgromadził się całkiem spory tłum ludzi, którzy przybyli razem ze swoimi pociechami. Przygotowano ciepły poczęstunek w postaci grochówki serwowanej prosto z kuchni polowej. Pogoda sprzyjała, wszystko odbyło się przy pięknym słońcu.

Nad przebiegiem imprezy czuwał prowadzący – red. Aleksander Gosk

Rozpoczęto punktualnie o godz. 12.00 wprowadzeniem i koncertem przygotowanym przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.

Zaraz też gospodarze wydarzenia w osobach zastępcy dowódcy ORP „Błyskawica” kmdr ppor. Marka Mielnika, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej Tomasza Miegonia oraz dowodzącego produkcją naszych kadr morskich Marynarki Wojennej Komendanta-Rektora Akademii Marynarki Wojennej Tomasza Szubrychta, witali wszystkich zachęcając do dobrej, wspólnej zabawy i świętowania. Tego roku przypadają przynajmniej dwa wydarzenia godne w Marynarce Wojennej zauważenia – 80-lecie podniesienia bandery na ORP „Błyskawica” (25 listopada 1937 roku) oraz wcześniejsze, datowane na 1 października 1922 roku rozpoczęcie tworzenia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (OSMW) z siedzibą w Toruniu, co przekłada się na 95 lat istnienia dzisiejszej Akademii Marynarki Wojennej.

Od lewej: Aleksander Gosk, Tomasz Szubrycht, Tomasz Miegoń i Marek Mielnik
Od lewej: Mariusz Konarski i Ireneusz Makowski, czyli zarząd w rangach wice i prezesa Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Na zdjęciu w mundurach letnich lotników morskich wzór 20 z lat międzywojnia, nad baretkami widnieją odznaki lotnika morskiego. Pasjonaci z tego Stowarzyszenia podczas majówki prezentowali się w historycznych mundurach Marynarki Wojennej z tego okresu
Następna atrakcja – musztra paradna w wykonaniu klasy mundurowej XII LO w Gdyni
Kolejna atrakcja – występ reprezentantek zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej
I po całej godzinie dobrej zabawy zaproszono uczestników do wspólnego zdjęcia z historycznym i zasłużonym ORP „Błyskawica”

Podczas tego morsko-wojennego świętowania można też było się zapoznać z historią naszego morskiego lotnictwa wojskowego na stoisku Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, ale też zrobić sobie zdjęcie z misiem przy zachęcie do odwiedzenia Muzeum Saperskiego w Dąbrówce koło Wejherowa :)

A na zakończenie odbył się jeszcze szturm wszystkich chętnych do zwiedzenia ORP „Błyskawica” :)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Otwarcie sezonu i regaty w JKMW Kotwica

Next

Loty na otwarciu sezonu żeglarskiego!

Zobacz również