Regaty organizowane po raz trzeci przez Akademicki Klub Morski w Gdańsku pod nazwą „Dacron’70”, odbyły się w dniach 12 i 13 sierpnia br. Miejscem wybranym przez organizatorów, odbiegającym co nieco od nazwy klubu, była rzeka Wisła. A to dla upamiętnienia przypadających w tym roku obchodów Roku Wisły. W regatach, jak je nazwano, „Trzech Ujść Wisły”, uczestniczyły dość zaawansowane wiekiem jachty typu „Albin Vega” (szwedzkiej konstrukcji jacht, produkowany w latach 1966-79) oraz typu „Nefryt” (produkowany w wielu odmianach od roku 1971, trzeba tu dodać – współprojektu z Edmundem Rajewskim, komandora AKM Wacława Liskiewicza). Miałem możliwość obserwowania zmagań dnia drugiego – dwóch krótkich wyścigów u ujścia Wisły Śmiałej, co prezentują poniższe zdjęcia (cs).

S/y „Hadar” – na starcie drugiego biegu uległ kolizji z s/y „Zefirek”, którego skipper wziął na siebie odpowiedzialność za to nieumyślne zdarzenie. Coś mi mówi, że dzień 13 tego miesiąca odegrał tu swoją rolę…
Jeszcze sprawny s/y „Zefirek”

Moment tuż przed feralnym drugim wyścigiem

Jak podsumowuje jeden z uczestników regat, Robert Napiórkowski: „Pogoda dopisała. Złapała nas nocna wichura, pierwszy wyścig przywitała cisza, później było tylko bardziej wietrznie i słonecznie. Była smaczna strawa i szantowanie do później nocy. Nie obyło się bez strat w sprzęcie. S/y „Zefirek” na starcie trzeciego biegu, złamał sobie maszt s/y „Hadar”-em. Nikt z załóg nie ucierpiał. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, współzawodnictwo, zabawę i pomoc. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i współpracę: BrytSails, SailService, Sailbook.pl, oficynamorska.pl, zeglarski.info, smaker.eu.

Błękitna wstęga AKM powędrowała do załogi „Dużego Ptaka” pod komendą Krzysztofa Paula.
Zdjęcie: Robert Napiórkowski
W klasie Open70:
I miejsce s/y Hadar
II miejsce s/y Czarodziejka

III miejsce s/y Safi

W klasie ORC:
I miejsce s/y Czarodziejka
II miejsce s/y Safi

III miejsce s/y Duży Ptak

W klasie KWR:
I miejsce s/y Apus
II miejsce s/y Goplana
W klasie Open:
I miejsce s/y Tensor
II miejsce s/y Serina

III miejsce s/y Bellona of Gdańsk

Zdjęcia: Cezary Spigarski
Previous

Gdynia Aerobaltic 2017

Next

Mistrzostwa Polski klas Delphia 24 OD i Scandinavia Skippi 650 Delphia Yachts Star Telekom Cup 2017 zakończone

Zobacz również