W przyszłym roku „Dar Młodzieży” wyruszy w podróż dookoła świata, której punktem kulminacyjnym będzie wizyta w Panamie podczas Światowych Dni Młodzieży, w styczniu 2019 roku. Pretekstem do ogłoszenia tej nowiny była uroczystość podniesienia nowej bandery na słynnej polskiej fregacie szkoleniowej podczas obchodów jej 35 urodzin.

Witający gości na pokładzie „Daru Młodzieży”, od lewej: JM Rektor prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, prorektor ds. morskich dr hab. inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki, prof. nadzw. AMG oraz komendant żaglowca kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski

Uroczystości urodzinowe sprawiły, że we wtorek, 4 lipca pokład „Daru Młodzieży” wypełnił się ludźmi związanymi ze słynnym żaglowcem, kadrą oficerską, studentami i absolwentami, uczestnikami rejsów szkoleniowych, przedstawicielami środowisk akademickich z Pomorza i całej Polski. Przybyli również pomorscy żeglarze, na czele z prezesem PoZŻ Bogusławem Witkowskim.

Od lewej: Tomasz Chamera – prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i Bogusław Witkowski – prezes Pomorskiego ZŻ

Wszystkich przybyłych powitał rektor AM w Gdyni, jego magnificencja, prof. Janusz Zarębski. Nie zabrakło reprezentantów najwyższych władz państwowych, rządu, samorządowców, władz Gdyni, instytucji morskich. Obecny był także konstruktor „Daru” Zygmunt Choreń. Nieprzypadkowa była również obecność prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Właśnie to miasto, nawiązując do historycznych wydarzeń, ufundowało nową banderę dla żaglowca. Przed 35 laty to także bydgoskie kobiety ofiarowały „Darowi” pierwszą reprezentacyjną banderę.

Po trapie wchodzi starszy mechanik Lechosław Bar – jeden z głównych inicjatorów budowy żaglowca

Jestem nie tylko absolwentem ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, a dziś Akademii Morskiej, ale także dawnym praktykantem, studentem, uczestnikiem uroczystości sprzed trzydziestu pięciu lat, kiedy „Dar Młodzieży” rozpoczynał swoją służbę – mówił do zgromadzonych prezydent Bruski. – Widzę dziś wielu tych, którzy byli tu wtedy z nami i jestem bardzo wzruszony. Dziękuję za docenienie roli miasta Bydgoszcz i przekazuję banderę na ręce komendanta „Daru Młodzieży”, kapitana Ireneusza Lewandowskiego. Niech służy, niech chwali imię polskiego marynarza na całym świecie!

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski

Dziękując za wspaniały prezent komendant Lewandowski zapewnił, że bandera będzie powiewała na fregacie i sławiła nasz kraj na morzach i oceanach świata. Chwilę później nastąpiło uroczyste wciągnięcie ogromnej, mierzącej 40 metrów kwadratowych biało-czerwonej na gafel. Innej możliwości nie było, ponieważ bandera jest zbyt duża, by zmieścić się w tradycyjnie przeznaczonym dla niej miejscu, na flagsztoku.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski

Reprezentująca Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wiceminister i podsekretarz stanu Anna Moskwa odczytała list od premier Beaty Szydło.

Składam komendantowi, załodze, wychowankom „Daru Młodzieży” oraz pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni gratulacje i podziękowania za lata służby i kształcenie kolejnych pokoleń polskich marynarzy – przekazywała słowa szefowej rządu Anna Moskwa. – Mam zaszczyt ogłosić, że w przyszłym roku, w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, „Dar Młodzieży” wyruszy w rejs dookoła świata organizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z radością objęłam patronat nad tym wydarzeniem. Nasi żeglarze z udziałem młodych ludzi z innych krajów, którzy będą dołączać w kolejnych portach, udadzą się do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Rejs ten odbędzie się dzięki zaangażowaniu i pracy studentów Akademii Morskiej, którzy będą stanowić załogę. Weźmie w nim udział polska młodzież, która przejdzie wieloetapowe eliminacje w ministerialnym konkursie wiedzy o morzu.

Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska
Prezes Zarządu Remontowa Holding SA Piotr Soyka – dzięki opiece remontowej tej firmy „Dar Młodzieży” może bez obaw żeglować po morzach i oceanach świata

Komendant Ireneusz Lewandowski zapewnił, że rejs dookoła świata był planowany przez kadrę „Daru Młodzieży” od dawna i  że w przyszłym roku w okolicach maja lub czerwca, żaglowiec wypłynie, by docelowo zawinąć do portu Panama, gdzie będzie uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży.

Chcę powiedzieć, że naszym marzeniem jest, aby w Panamie gościć na pokładzie papieża Franciszka – dodał kapitan Lewandowski.

Po uroczystym wciągnięciu bandery, nastąpiła kolejna uroczystość, tym razem związana z odsłonięciem na nabrzeżu, przy którym cumuje biała fregata, tablicy upamiętniającej kapitana żeglugi wielkiej Tadeusza Olechnowicza, pierwszego komandora „Daru Młodzieży”. Tablica znalazła swoje miejsce obok dwóch innych – pierwszej, upamiętniającej kapitana Leszka Wiktorowicza, także komendanta „Daru Młodzieży”, oraz poświęconej kapitanowi Kazimierzowi Jurkiewiczowi, komendantowi „Daru Pomorza”. W uroczystości wzięła udział córka kapitana Alicja Olechnowicz, która podziękowała wszystkim za uczczenie pamięci ojca.

Zaproszenie do wspólnego zdjęcia na dziobie żaglowca

Red. Aleksander Gosk zapowiada kolejna tego dnia atrakcję – występ Chóru Męskiego „Zawisza Czarny”

To nie jedyne wydarzenia związane z wtorkowymi, urodzinowymi uroczystościami. Na budynku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej, od strony mariny, obok Planetarium, odsłonięta została tablica upamiętniająca znakomitego żeglarza, wychowawcę kadr morskich kpt. Zbigniewa Szpetulskiego – od dziś patrona Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej, którego był współtwórcą. Znakomitego żeglarza wspominali przyjaciele, jego wychowankowie, a także żona, Teresa Chojnacka-Szpetulska, która dokonała odsłonięcia tablicy.

To był wyjątkowy człowiek – mówiła Teresa Chojnacka-Szpetulska. – Kochał żeglarstwo jak własną rodzinę i na pewno tam, w górze cieszy się, że dziś zebraliśmy się, by go uhonorować.

Dariusz Olejniczak (źródło: www.zeglarski.info)

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

 

Previous

Baltic Sail 2017

Next

"Dar Młodzieży" wyszedł w morze

Zobacz również