7 lipca br. o godz. 20.00 wyszedł w morze nasz szkolny żaglowiec „Dar Młodzieży”. Wcześniej można było jeszcze wejść na pokład i dowiedzieć się interesujących rzeczy na temat żaglowca, podczas wycieczek, które oprowadzał Aleksander Gosk, a po godz. 15.00 nabyć pamiątki oraz książki o tematyce morskiej. Wśród wielu książek wydanych przez naszą fundację, dostępna była również, można powiedzieć zasadniczo związana z „Darem Młodzieży” – autorstwa prof. Daniela Dudy i Zbigniewa Urbanyi „Trzeci w wielkiej sztafecie” – opisująca całą historię powstania żaglowca – od momentu powzięcia o nim myśli, aż po efekt finalny.

Mimo bardzo krótkiego teraz rejsu z praktykantami Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni, planowanego na dwa dni, jak zawsze dopisała duża gromada ludzi żegnających żaglowiec. Dla mnie też to wyjście w morze miało charakter szczególny – wśród praktykantów odbywa na nim rejs mój syn – Michał :) Studenci, specjalnie dla żegnających, wyjście w morze honorowali paradą wantową.

Po powrocie do Gdyni, 14 lipca „Dar Młodzieży” popłynie do Finlandii, a później na Litwę, gdzie w Kłajpedzie nastąpi wymiana studentów. Tym razem studenci Wydziału Mechanicznego AM wezmą udział w szczecińskim zlocie największych żaglowców Świata – Tall Ships Races 2017.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

„Dar Młodzieży” ponownie wyruszy dookoła świata

Next

Umowa z portem w Rijece

Zobacz również