Na piątek, 28 lipca br., zaplanowano dwa wyścigi na akwenie regat Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017, ale pogoda znowu spłatała figla organizatorom i żeglarzom. Tym razem nie padało, ale też nie wiało. Udało się rozegrać tylko jeden wyścig.

Po czterech wyścigach w klasyfikacji generalnej w klasie C na pierwszej pozycji nadal znajduje się szwedzki jacht „Pro4u/Mailn” z Patrikiem Forgsrenem. W klasie B triumfują Finowie na jachcie „Xini Freedom” z Martinem Estlanderem. W klasie A prowadzi załoga fińskiego jachtu „Blue Nights” ze skipperką Teą Ekengren-Sauren, ale piątkowy wyścig w tej klasie wygrała żeńska załoga jachtu „Tutima” z Niemiec pod wodzą Kirsten Harmstord-Schönwitz.

Piątkowy wyścig opóźnił się, bo zabrakło wiatru – mówią dziewczyny z „Tutimy”. – Potem na szczęście zaczęło wiać, więc mogłyśmy żeglować. Nie padało i warunki były o wiele lepsze, niż w czwartek. Płynęłyśmy bardzo dobrze, wiatr nam sprzyjał. Popłynęłyśmy najszybciej w klasie A i jesteśmy bardzo szczęśliwe, tym bardziej, że to bardzo ciężkie regaty. Warunki nas na początku nie rozpieszczały, ale powoli odrabiamy straty.

Niemki z „Tutimy” w klasie A, załoga „Xini Freedom” w klasie B i Estończycy z jachtu „Reval Cafe”w klasie C, byli zwycięzcami piątkowego. Triumfatorzy otrzymali nagrody Pantaenius Yacht Insurance Day przyznane w kategorii „Winner of the Day” ufundowane przez firmę Pantinium.

Jeszcze jedną klasyfikacją notowaną podczas Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 jest klasyfikacja zespołowa – Turniej Narodów. Biorą w nim udział załogi reprezentujące kraje, które włączyły się do rywalizacji. W tej grupie sytuacja po trzech dniach wyścigów wygląda następująco: prowadzi Finlandia, na drugim miejscu plasuje się Estonia, a trzecie miejsce na podium należy do Duńczyków. Pełne wyniki klasyfikacji zespołowej i skład reprezentacji narodowych http://orc2017gdansk.eu/wyniki/

Sobota będzie ostatnim dniem Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Dziś mają zostać rozegrane dwa krótkie wyścigi, a ceremonia zakończenia mistrzostw Europy i uroczyste wręczenie dyplomów zaplanowano na godz. 19 w miasteczku regatowym, tuż obok sąsiedztwie gdańskiej mariny przy ul. Szafarnia.

Wyniki http://orc2017gdansk.eu/wyniki/

Strona mistrzostw Europy http://orc2017gdansk.eu

Profil na FB: https://www.facebook.com/orceuropeans2017/

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris – sponsor tytularny, Granaria, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Tyskie, Oliva i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: Robert Hajduk/Shuttersail.com

Previous

Przeholowanie ORP Ślązak

Next

Rumuński żaglowiec szkolny Mircea w Gdyni

Zobacz również