Środa 26 lipca była dla załóg zmagających się w Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 dniem wyścigu długodystansowego. Żeglarze zmagali się nie tylko między sobą. Musieli też stawić czoła trudnym warunkom, wietrznej i deszczowej aurze.

Na starcie pojawiły się 74 ekipy, które ścigały się na dwóch trasach. Klasa C miała do pokonania nieco ponad 38 Mm, a klasy A i B płynęły na dystansie 42 Mm. Pierwszym jachtem, który przekroczył linię mety była startująca w klasie A estońska „Furiosa” ze sternikiem Rolfem Relanderem.

Byliśmy pierwsi na mecie, ale nie mamy pewności, że to wystarczy do wyprzedzenia reszty stawki – powiedział po dotarciu do gdańskiej mariny skipper. – Mogliśmy popłynąć lepiej. Za to nasz jacht jest solidną łódką, na której dobrze się pływa, nawet jeśli przez cały dzień pada.

I rzeczywiście, przelicznik zdecydował, że ostatecznie estońska załoga wylądowała na piątym miejscu. Na czwartym w klasie A znaleźli się żeglarze ze Szwecji na jachcie „Elvis”, którzy jako druga ekipa dotarli na linię mety.

Ten wyścig to była  niezła zabawa – komentuje jeden z załogantów, Phillip Larsen. – Zaczęło się wietrznie. Tuż przed startem wiało osiemnaście węzłów, ale fale nie były tak wysokie, jak te, które widzieliśmy w czasie Mistrzostw Polski w zeszłym tygodniu. W czasie wyścigu wiatr był bardzo zmienny, co sprawiało, że byliśmy mieliśmy sporo pracy. Zarówno nasz zespół, jak i jacht są nowe, ale myślę, że dobrze razem się spisaliśmy.

Długi wyścig w klasie A wygrała załoga duńskiego jachtu „Tarok VII” z Erikiem Berthem za sterem. W klasie B triumfowała załoga szwedzkiego jachtu „Datacom” z Ralphem Aspholmem, a w klasie C najlepsi okazali się szwedzcy żeglarze z jachtu „Pro4u/Malin” ze sternikiem Patrickiem Forsgrinem.

Najlepsza polska ekipa w tej klasie – załoga jachtu „GoodSpeed” z Łukaszem Trzcińskim uplasowała się na 17 lokacie. W klasie B najlepsza była załoga jachtu „Oiler.pl” ze Zbigniewem Gutkowskim, która zajęła 18 miejsce. Płynące w klasie A dwie polskie załogi, „Baltico” z Tomaszem Cichockim i „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem, nie ukończyły wyścigu.

Dziś, w czwartek 27 lipca uczestnicy mistrzostw Europy wystartują w dwóch wyścigach krótkich. Wszystko wskazuje na to, że warunki na trasie dzisiejszych wyścigów będą zbliżone do tych, w jakich żeglarze ścigali się wczoraj.

Strona: http://orc2017gdansk.eu/

Profil na FB: https://www.facebook.com/orceuropeans2017/

Wyniki wyścigu długodystansowego:

Grupa A:

http://tracking.pozz.org.pl/orc2017/dr_irena_eris_orc_european_championship_gdansk_2017_class_a_race_1.html

Grupa B:

http://tracking.pozz.org.pl/orc2017/dr_irena_eris_orc_european_championship_gdansk_2017_class_b_race_1.html

Grupa C:

http://tracking.pozz.org.pl/orc2017/dr_irena_eris_orc_european_championship_gdansk_2017_class_c_race_1.html

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris – sponsor tytularny, Granaria, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Tyskie, Oliva i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: Bartosz Modelski/Sail Spotting, Cezary Spigarski

Previous

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – Dobbs Davis odsłania kulisy swojej pracy

Next

Wiatr i Woda 2017 na wodzie - otwarcie

Zobacz również