9 kwietnia 2017 roku odbył się pierwszy z czterech planowanych w tym roku dni otwartych na żaglowcu Zawisza Czarny. Ten dzień otwarty dedykowany był węzłom, linom i splotom – wszyscy chętni mogli przy trapie pobrać kartę z mapką statku, na której potwierdzali zaliczenie kolejnych punktów. Na pierwszym z nich, na dziobie na prawej burcie, można było nauczyć się knagować linę na naglu oraz ją buchtować.

Następne zadanie polegało na podniesieniu lub opuszczeniu sztafoka – jednego z przednich żagli. Potem ścieżka wiodła pod pokład, do kubryku, czyli miejsca, w którym podczas rejsu załoga śpi, je, oraz spędza czas wolny. Tam bosman pokazywał, jak zrobić ozdobną opaskę turecką, którą później można było zabrać na pamiątkę. Dalej uczestnicy udawali się na spardek, czyli w okolice koła sterowego, gdzie mogli poznać podstawowe żeglarskie węzły. Ostatni punkt znajdował się na rufie, a zadanie polegało na dorzuceniu rzutką na brzeg – podobnie, jak robi się to, kiedy statek cumuje przy nabrzeżu.

W ciągu całego dnia przez Zawiszę przewinęło się około 200 osób – wszyscy świetnie się bawili i wyglądali na bardzo zadowolonych. Dzień nie mógłby się odbyć bez udziału wolontariuszy – harcerzy: Julki z 51 Wodnej Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej „Rozbitkowie”, Klaudii z 27 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej „Pajęczaki”, Adriana ze Szczepu Reaktywacja z Redy oraz Konrada z 59 Gdyńskiej Drużyny Harcerzy „Knieja”

Sponsorem żaglowca Zawisza Czarny i partnerem dni otwartych jest Grupa Energa.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CWM ZHP

Previous

Konkurs wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generalne Zaruskim rozstrzygnięty

Next

TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy - 20.04.2017 roku

Zobacz również