3 czerwca wystartuje Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace 2017. To druga w tym sezonie impreza z cyklu regat załóg dwuosobowych, których pomysłodawcą jest Paweł Wilkowski.

Od lewej: sędzia główny regat Bartosz Gruszka i pomysłodawca Paweł Wilkowski. 2 czerwca o godz. 19.15 miało miejsce pierwsze spotkanie, można powiedzieć nieoficjalnie otwierające regaty – mające charakter organizacyjnego, przeznaczonego dla uczestników. Paweł Wilkowski przypominał o właściwym oznakowaniu jachtów biorących udział w regatach – m.in. chodziło o flagi, proporce i nalepki, nie tylko identyfikujące nazwę regat, ale również ich sponsorów oraz informacyjnych z niezbędnymi numerami telefonów. Bartosz Gruszka mówił o wariantach trasy i wymaganiach stawianych zawodnikom w regatach oraz o planowanym na 9 czerwca zakończeniu. Specjalnie obecny Pełniący Obowiązki Dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Zastępca Dyrektora ds. Operacyjnych Janusz Maziarz przypominał o sposobie kontaktowania się w razie problemów czy zagrożenia, doradzając wpisanie wszystkich koniecznych numerów do swoich telefonów (aby ich w zdenerwowaniu nie szukać), nadto doradzał spokój i opanowanie w sytuacji zagrożenia, a także zapewniał o ciągłym nadzorze SAR nad przebiegiem regat – będą widziani oprócz polskiej również przez cztery służby SAR – rosyjską, litewską, łotewską i szwedzką (pełne wypowiedzi można prześledzić na dostępnym już filmie – patrz poniższy link na Facebook)

Dystans wyścigu wynosi 400 Mm, a żeglarze będą płynąć bez zawijania do portów, co sprawia, że jest to najdłuższy załogowy wyścig non stop w Polsce. Jachty popłyną w trzech klasach – ORC Club, ORC International i Open. Miejscem startu i mety jest Marina Gdynia.

Uroczyste rozpoczęcie regat zaplanowano na godzinę 10.30 w wiosce regatowej, mieszczącej się na placu przed bosmanatem. O 11.15 wszystkie jachty biorące udział w wyścigu zaprezentują się publiczności na akwenie na zewnątrz mariny. Sygnał startu wybrzmi w samo południe. W ubiegłorocznym wyścigu na trasie Gdynia-Windawa-Gdynia, w klasie ORC zwyciężył jacht „Dexxter”, a w klasie Open triumfowała „Vihuela”.

Zmagania żeglarzy będzie można śledzić na stronie regat http://doublehanded.gdynia.pl/ za pośrednictwem trackingu, który współfinansował Pomorski Związek Żeglarski.

Tegoroczny cykl Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace zakończy wyścig CoolDown DOUBLEHANDED Challenge na dystansie ok. 100 Mm, który wystartuje z Gdyni 30 września. Regaty inaugurujące zmagania załóg dwuosobowych, WarmUp DOUBLEHANDED Challenge rozegrane zostały 13 i 14 maja.

Aktualne informacje znaleźć można na Facebooku https://www.facebook.com/gdynia.doublehanded/.

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: materiały prasowe zeglarski.info, Cezary Spigarski (również komentarz)

Previous

Nauta zwodowała trawler rybacki

Next

DOUBLEHANDED już na morzu!

Zobacz również