Znamy już wyniki pierwszego dnia mistrzostw Polski w żeglarstwie morskim. Prym wiodą załogi zagraniczne, ale wśród dzisiejszych triumfatorów jest i polski akcent.

W grupie D zwyciężył Krzysztof Krygier na jachcie „Bluefin II”. W grupie C najlepsi byli Estończycy na „Katariinie II” (skipper Aivar Tuulberg), w grupie B norwescy żeglarze na jachcie „Aquatich” (skipper Bjorn Erik Bjornsen), a w grupie A Finowie na „Blue Nights” (skipper Tea Ekengren-Sauren).

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, tym bardziej że jesteśmy dość młodą załogą – mówi Thomas Dehler, skipper jachtu „Sporthotel”, który w grupie B zajął trzecią lokatę. – Jutro czeka nas wyścig na długim dystansie, czyli prawdopodobnie dziesięć godzin na wodzie. Liczymy, że jesteśmy do niego dobrze przygotowani.

Piątkowe wyścigi przebiegały pod dyktando niesprzyjającej aury. Padał deszcz, wiał wiatr o sile 10-15 węzłów, w porywach znacznie silniejszy. Towarzyszyły mu wysokie fale. W efekcie załoga „Aquarelli” z Andrzejem Zielińskim za sterami straciła maszt, a żeńska ekipa „Falcona” z Dorota Dajkowską musiała wracać do Gdańska z podartym żaglem.

Pierwszy dzień mistrzostw był bardzo deszczowy, ale z uśmiechami na twarzach wypłynęłyśmy na akwen startowy – opowiada Dorota Dajkowska (na zdjęciu poniżej), skipperka „Falcona”. – Cieszyłyśmy się, że tyle wspaniałych jachtów jest na wodzie, a my jesteśmy w tej grupie. Niestety, nie z naszej winy, nie z przyczyn regatowych, a po prostu ze starości podarł się nam żagiel na całej powierzchni. To się stało tuż po starcie. Zdążyłyśmy zrobić ze dwa zwroty. Troszkę wiało, ale nie na tyle, żeby darły się żagle. Tak to niestety jest z jachtami czarterowymi. Nie miałyśmy własnego budżetu na nowego grota i musiałyśmy radzić sobie z tym, co mamy. Teraz czekamy na zgodę komisji regatowej na wymianę żagla i jutro, tradycyjnie z uśmiechami na twarzach wypłyniemy na start. Jako polska żeglarka jestem ogromnie szczęśliwa, że w związku z mistrzostwami tyle jachtów cumuje w marinie i pływa po zatoce. Oby było ich jak najwięcej, niech jak najwięcej ludzi łapie żeglarskiego bakcyla.

W sobotę, 22 lipca żeglarzy czeka jeden długi wyścig. Zmagania można śledzić na trackingu.

Pełne, aktualne wyniki z poszczególnych dni mistrzostw znajdują się na stronie http://orc2017gdansk.eu

Wieczorem – chwila oddechu, sprawdzanie sprzętu i żeglarskie spotkanie w gdańskiej marinie

Mistrzostwa Polski to dla wielu załóg rozgrzewka przed Dr lrena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 – mistrzostw Europy w żeglarstwie morskim.

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris i Granaria – sponsorzy tytularni, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Olivia i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper’s Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

Lista startowa

Strona mistrzostw

Profil Fb

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

Mistrzostwa Polski rozpoczęte! W piątek pierwsze starty

Next

Granaria Morskie Mistrzostwa Polski ORC Gdańsk 2017 na półmetku

Zobacz również