7 października br., uroczystości poprzedzające inaugurację Roku Akademickiego w Akademii Morskiej rozpoczęto mszą w intencji pracowników, studentów i absolwentów w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni. Mszę poprowadził arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Rozpoczęła się o godz. 11.00 wprowadzeniem sztandarów stowarzyszeń morskich. Mszę uświetnił występ Chóru Akademii Morskiej prowadzonego przez dyrygenta Karola Hilla.

Osobnym akcentem było wprowadzenie sztandaru AM

Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali przez Gdynię na miejsce oficjalnej inauguracji, w pobliże cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim „Daru Młodzieży”

Właściwe uroczystości inauguracyjne rozpoczęły się o godz. 13.00, po raz pierwszy od dawna przed burtą żaglowca, gdzie dla gości i pracowników uczelni przygotowano miejsca siedzące pod specjalnie rozłożonym zadaszeniem. Tego roku przybyła wyjątkowo mocna ekipa – można było zobaczyć aż trzech ministrów: Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Kazimierza Smolińskiego – Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Mariusza Błaszczaka – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski, była Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa, przybyło wielu gości, witanych chwilę później z Imienia i Nazwiska przez Rektora AM prof. dr. hab. inż. Janusza Zarębskiego.

Rektor Janusz Zarębski i minister Marek Gróbarczyk wspólnie rozpoczynają uroczystości
Za chwilę flaga na maszt i całość baczność – Mazurek Dąbrowskiego
Przemówienie powitalne JM Rektora Janusza Zarębskiego
Wybrani studenci przystąpią do złożenia przysięgi na sztandar AM
Immatrykulacja studentów reprezentujących pierwsze roczniki oraz doktorantów, chwilę później Gaudeamus Igitur w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej

Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski odczytał list od Prezydenta RP, do studentów przemawiali goście specjalni, ministrowie: Mariusz Błaszczak, Marek Gróbarczyk i posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Odbyło się też wręczenie nagród za osiągnięcia w pracy naukowej oraz dla najlepszych studentów, ufundowanych przez Ministerstwo GMiŻŚ, które na ręce wyróżnionych przekazywał minister Marek Gróbarczyk. Uroczystości zakończono wyprowadzeniem sztandaru AM.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Zakończenie regat Gdynia CoolDown Doublehanded Yachtrace

Next

Powrót "rybackich" tablic

Zobacz również