Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę, 18 lutego w Gdyni na festiwalu JachtFilm.

Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni.

01 2017 Festiwal Filmow Zeglarskich plakat A3.cdr18 lutego 2017 roku, ponownie w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej, zobaczymy osiem filmów, które opowiadają o najsłynniejszych polskich i światowych żeglarzach, dramatycznych wydarzeniach i wielkich pasjonatach, którzy związali swoje życie z morzem.

Dużą atrakcją będzie „Niedzielny żeglarz”, film z 2016 roku o pierwszych regatach Whitbread Round the World Race z lat 1973-1974 – mówi Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu. – Film opowiada o Meksykanach, którzy byli traktowani jak egzotyczna ciekawostka, ale nieoczekiwanie te wokółziemskie regaty wygrali. Jest to produkcja zrealizowana z dużym poczuciem humoru, pokazująca młodych ludzi, dla których regaty były przygodą życia.

Jednym z filmów pokazanych w Gdyni będzie „Ted”, poświęcony zmarłemu 28 grudnia 2016 roku kapitanowi Tadeuszowi Olechnowiczowi, słynnemu komendantowi „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”.

Można traktować „Teda” jako hołd dla kapitana – mówi Minkiewicz. – Michał Dąbrowski, reżyser filmu, był u Tadeusza Olechnowicza w Bremerhaven latem i jesienią, i zarejestrował ostatnie z nim rozmowy. Będzie to pierwszy otwarty pokaz filmu.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a partnerami Pomorski Związek Żeglarski, miasto Gdynia i Muzeum Marynarki Wojennej. Odbywa się on pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdyni. Patronat medialny sprawuje Żeglarski.info, Radio Gdańsk i Trójmiasto.pl.

Program:

Sobota, 18 lutego, godzina 12-16

– „Ted” (20 minut) – film z 2016 opowiadający o kapitanie Tadeuszu Olechnowiczu, ostatnim komendancie „Daru Pomorza” i pierwszym „Daru Młodzieży”.

– „Niedzielny żeglarz” (74 minuty) – historia Ramona Carlina, który z rodziną i przyjaciółmi wystartował na jachcie „Sayula II” w pierwszej edycji wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race. Meksykańska załoga te regaty nieoczekiwanie wygrała.

– „Rozkołysany świat Rudy Krautschneidera” (25 minut) – produkcja z 2009 roku o jednym z najsłynniejszych czeskich żeglarzy.

JachtFilm_Gdynia_2017_Rozkolysany_swiat_Rudy_Krautschneidera– „Aurora Ulani” (20 minut) – film o przygodach rodziny żeglującej na katamaranie „Dharma Bum III”, widzianych z perspektywy 10-letniej Aurory.

JachtFilm_Gdynia_2017_Aurora_Ulani– „Od drewna do głębi” (5 minut) – krótki dokument o Benie Harrisie, który produkcję mebli porzucił dla produkcji drewnianych jachtów.

– „Samotnie na falach” (50 minut) – opowieść o czeskim żeglarzu Milanie Koláčku, który postanawia wystartować w regatach Mini-Transat.

Sobota, 18 lutego, godzina 17-20

– „Cudem ocalony” (52 minuty) – film o akcji ratunkowej podjętej przez australijskie służby w 1997 roku podczas regat Vendée Globe.

– „Jedno proste pytanie” (88 minut) – historia dwójki młodych nowojorczyków, którzy wybrali się w podróż na daleką północ, do granicy lodów.

JachtFilm_Gdynia_2017_Jedno_proste_pytanieWstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia: Tadeusz Lademann, materiały prasowe PoZŻ

Previous

60. lecie Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

Next

Siatka regularnych połączeń żeglugowych w Porcie Gdańsk wzbogacona o kolejny oceaniczny serwis drobnicowy

Zobacz również