21 lutego w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego – Voyager. Będzie to jedna z najsilniejszych jednostek w swojej klasie na świecie.

CSPI7372

Voyager ma 86,4 m długości i 17,8 m szerokości. Pojemność zbiorników do przewożenia ryb wynosi 3200 m3. Trawler będzie łowił na Północnym Atlantyku – rejonie , który znany jest z bardzo wymagających warunków pogodowych. Właśnie z tego powodu statek musi charakteryzować się dużą mocą silnika – uciąg na palu wyniesie ponad 120 ton. Możliwości rybołówcze statku zostaną zwiększone dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy. Trawler został wybudowany na podstawie projektu norweskiego biura Salt Ship Design.

CSPI7479
„Załoga na stanowiska, proszę przygotować się do przeprowadzenia operacji wodowania” – tymi słowy rozpoczął dzisiejsze wodowanie w Zakładzie Nowych Budów w Gdańsku jego dyrektor – Sławomir Łubiński. po przeprowadzeniu procedury przygotowawczej, przystąpił do części oficjalnej (zważywszy, że miało charakter techniczny i było zamknięte dla publiczności – krótkiej i sprawnej). Podkreślając, że jest to pierwsze w tym roku wodowanie, podziękował całej załodze i wszystkim biorącym udział w tej produkcji za sprawne doprowadzenie do uroczystości dnia dzisiejszego. Zapowiedział kolejne już za miesiąc

Statek został wybudowany w Naucie na zlecenie duńskiego klienta – firmy Karstensens Skibsvaerft AS, która dotychczas zamówiła 17 statków rybackich. Finalnym odbiorcą trawlera będzie armator z Irlandii Północnej – Voyager Fishing Company.

CSPI7522
W uroczystości brał udział prezes SR NAUTA S.A. Sławomir Latos – również i on podkreślał zaangażowanie swojej załogi, przekazując wyrazy podziękowania za trud włożony w budowę jednostki
CSPI7534
I poszedł… Co prawda droga do wody nie była zbyt daleka (pochylnie są zapełnione nowymi produkcjami stoczni) – niemniej z uwagi na atakujący z impetem prawą burtę wiatr – wszyscy w skupieniu obserwowali drogę statku z pochylni

Obecnie w Stoczni Nauta trwa budowa dziesięciu statków do połowu ryb, w tym jednego kompletnie wyposażonego. Większość jednostek powstaje na zamówienie Karstensens Skibsvaerft AS. Harmonogram budów zakłada, że jeszcze 7 statków zostanie zwodowanych w tym roku, natomiast kolejne będą przekazywane zamawiającym w pierwszej połowie 2018 r. Specjalnością Stoczni w segmencie nowych budów są nowoczesne jednostki rybackie oraz statki naukowo-badawcze i do obsługi instalacji offshore.

Microsoft Word - 20170221 Wodowanie trawlera Voyager.docx
Tak będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości

* * *

Stocznia Remontowa Nauta może poszczycić się dziewięćdziesięcioletnią obecnością na rynku oraz uznaniem armatorów i firm z branży morskiej.

album_90lat_nauta_okladka
Oczywiście muszę tu przypomnieć, że również i ja miałem swój udział w opisaniu, i wydaniu drukiem tej 90-letniej historii. Nie byłbym sobą, gdybym nie zachęcił do zajrzenia tu – kliknij :)

Wykonuje zarówno standardowe prace remontowe na statkach różnych typów i rozmiarów, jak też skomplikowane konwersje i przebudowy jednostek pływających. Trzy lata temu Stocznia Nauta powróciła na rynek nowych budów i wyspecjalizowała się w budowie średniej wielkości statków rybackich, specjalistycznych i badawczych. Współpracując z Marynarką Wojenną RP, Stocznia Nauta wykonuje także remonty i modernizacje okrętów wojennych. Stocznia Remontowa Nauta posiada rozległe zaplecze techniczne – zakład przy ulicy Czechosłowackiej w Gdyni z dostępem do dwóch suchych doków pozwala obsługiwać nawet największe statki, wpływające na Bałtyk, a infrastruktura Zakładu Nowych Budów w Gdańsku dostosowana jest do budowy nowoczesnych jednostek.

Tekst: materiały prasowe NAUTA S.A.

Zdjęcia: Jarosław Staluszka i Cezary Spigarski (również komentarz)

Previous

Spondeo ac polliceor… - czyli promocja doktorska Ryszarda Leszczyńskiego

Next

„Wisła w dziejach Polski”– otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

Zobacz również